View Single Post
Eski 09-08-2008, 02:10   #12
volkangazi55
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oğuz Karsan Mesajı Göster
Ağaçlarin Gerçek Yaşi Nereden Belli Olur ?

Merhaba,

Ağaçların yaşı gövdelerindeki halkalardan belli olurmuş, Ancak benim daha kesin bir bilgiye ihtiyacım var.

Ağaçların büyümeleri ile ilgili olarak, ben de bir soru sormak istiyorum.

Arazimize,tapu iptali davası açılmasına dayanak yapılan şeflik raporunda arazide bulunan Kızılçam Ağaçlarının 6-14 cm çapında ve 15-20 yaşında olduğu iddia edilmişti.

Ancak bazı ağaçlar 1m boyunda ve 2 cm çapında bazıları 5m boyunda ve 15 cm çapında bu durumda ağaçların gerçek yaşı ne olabilir. Nasıl hesaplanır ?

Orman Kadastrosu 1992 de geçtiği için bizim görüşümüze göre dikilen ağaçlar tahditten sonra dikilmiş olmalı. Yani 16 yaşından küçük olmalılar.Yoksa kadastro ekipleri ağaçları görmeliydi.

Orman idaresi ise çamların 15-20 yıllık olduğunu iddia ediyor. Ve kadastro geçerken ağaçların orada dikili olduğunu iddia ediyor.

Ağaçların yaşları bu bakımdan önemli. Lütfen bu işten anlıyan biri beni aydınlatsın.

Saygılar
dostum bana sorarsa gövde halkalarından öğrenmek daha kesine yakın yaşı verir. F arklı boy ve çapta olmaları o ağaçların farklı yaşta olduklarını bize ifade edemez.Çünkü ağaçlarda genetik özellikler ve dış faktör bu yaş konusuna etki edebilir. bilmem anlatabildim mi?

volkangazi55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön