View Single Post
Eski 18-07-2008, 00:30   #43
karakule
Ağaçsever

karakule's Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2008
Canna

.
Bizim bahçemizde de sarı üzerine kırmızı benekli çiçek açan cannalar var.
Name:  Canna.jpg
Views: 17982
Size:  56.1 KB

Bir ay önce de tohumdan kırmızı canna ektim, şimdi 10 cm kadar oldular.
Name:  Canna Red.jpg
Views: 19608
Size:  59.4 KB

"Canna"lar hakkında çok şey okudum, biraz bilgi vererek katkıda bulunmak istiyorum;

Çok yıllık bitkidir. Çiçeklerinden çok, muz yaprağına benzeyen yaprakları için yetiştirilir. Bahçeye tropik bir hava katar, ve bakımı çok kolaydır. Yazın başlangıcından sonbahar sonlarına kadar çiçek açar. Bitkileri günde en az 6 saat güneş gören bir yere ekmeniz gerekiyor, yoksa çiçek vermez. Çiçek açmayı teşvik için solan çiçek sapları kesilir. Ana bitkinin botanikte adı "Canna Indica"dır ve çeşitli hibritleri üretilmiştir. Alacalı yapraklılar daha gösterişlidir. Şahsen Canna Tropicana çok hoşuma gitti, rizomunu arıyorum. Tabi rizomlardan da bahsedelim. Cannalar rizomludur ve her sene yanlardan birçok sürgün verir.Yayılmasını istemiyorsanız çevresini sınırlandırmalısınız. Rizomla çoğaltmak hem kolaydır, hem zaman kazandırır hem de bitkinin eşsiz genetiğine sadık kalmış olunur. Yapraklar dona dayanıklı değildir, rizomlar bir dereceye kadar dayanıklıdır. Çok soğuk bir iklimde yaşamıyorsanız sonbahar sonunda bitkiyi yer seviyesinden kesin, ilkbaharda rizomdan yeniden can bulacaktır. İsteğe göre rizom sökülüp kış boyunca saklanır, canlanmadan önce bölerek çoğaltılır ve donlardan sonra 5-10 cm derinliğe ekilir. Bitkinin bir adının da "Indian shot" olmasına şaşmamalı, zira tohumları çok serttir ve zamanında tüfeklerde saçma olarak kullanılmıştır. Tohumdan üretim yapacaksanız zımpara veya eğe ile kabuğu embriyoya kadar inceltin, bir gün kadar suda bırakın. 2-3 cm derinliğe ekin, 20 C'nin üzerinde 1 haftada çimlenecektir. Tohumdan üretimde çocukların annelerine pek de benzemeyeceklerini unutmamalı, fakat tohumla üretimin çok zevkli ve kolay olduğunu söylemeliyim.
.

Düzenleyen karakule : 18-07-2008 saat 02:26
karakule Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön