View Single Post
Eski 06-06-2006, 01:40   #1
DevrilgenKayik
Ağaç Dostu

DevrilgenKayik's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2006
Köstebek mücadelesi

Tekrar merhaba. Doğal yaşamda kimyasal pestisitler yerine, biyolojik ve hatta evde bulunan malzemelerle çözüm üretebilmek çok çok sevindirici. Bu konu forumdaki en önemli konulardan biri bana göre. Ben böceklerden değil de biraz daha büyüceklerden bahsetmek istiyorum. İlki köstebekler. Bahçeye çim ektiğimiz ilk sene nerdeyse bütün çimi bozdular. 'Bomba' denilen bir nevi sis bombası ile bahçeden maalesef öldürme yoluyla uzaklaştırdık. Bu hala aklıma geldikçe üzülüyorum. Bu nedenle de bahçeye hiç soğanlı bitki(lale, vs) ekmedik. Ancak soganlı çiçekler çok görkemli. Bunları dikmek istiyoruz.Tekrar köstebek dadanmasına karşı doğal bir önlem var mı? İkinci sorum tarla fareleri. Bütün bahçe yol kenarında yuva yapmış farelerle zehirli tozlarla başetmeye çalıştık. Bir tam başaramadık, ikincisi ortada başka hayvanlara zarar vereceğiz, domatesleri zehirleyeceğiz diye her yerde kullanamadık. Bu konularda doğal ne gibi yöntemler veya doğaya az zararlı yöntemler gösterirseniz sevinirim. Çok sağolun.

DevrilgenKayik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön