View Single Post
Eski 21-06-2008, 08:19   #1
celalahmet
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-01-2007
Kireçli ve killi toprağın ıslahı

Selamlar.Toprak konusunda uzman olan arkadaşlar bana biraz yardımcı olursa sevinirim.Yapılan toprak analizi ve özel fidanlıkların tavsiyeleri dogrultusunda,15-20 dekar bir arazide kayısı dikmeyi düşünüyorum.Toprak hafif alkali(7,7), çok fazla kireçli(53,4),tuzsuz,killi tınlı bir bünyeye sahip organik maddesi orta-az,kalsiyumu fazla,Mg az(42),Fe fazla(5,37).Bu toprağı gerek dikim çukuru olarak gerek tümü olarak,organik maddece zenginleştirmek ve sıkı yapısını gevşetmek istiyorum.Site de saksı ve çiçek harçları ile ilgili bilgiler mevcut,ama bizim dikeceğimiz alan geniş kullancağımız maddelerin,kayısı ağacını yapısına uygun,alkali(7,7) bünyeyi düzelten,organik maddece zengin ve pahalı olmayan özellikler taşıması gerek ki uygulayabilelim.Bu konuda ilk akla gelen yanmış ahır gübresi,ek olarak perlit,pomza,vermikulit,volkanik tüf,kum,orman humusu,leonardit,torf,kompost,piyasada satılan guvenırliği mechul ufalanmış ağaç ve yaprak parçaları.Herkez kendi malını satmak ıstediğinden ne yapılması gerektiğine karar veremiyorum,mesela bu gün de sitede sutut diye bir madde okudum ama fiyatı uygun mu bilmiyorum pahalı birşeye benziyor,yani bir bilgi karmaşası var.Hangi maddeleri dikim çukuruna uygulayayım?(çukura hayvan gubresi,hastalık endişesiyle önerilmiyor),hangi maddeleri genel olarak toprak geneline atayım ve bunların dekara miktarı ne olmalı karar veremedim,mesela dekara 3-4 ton hayvan gübresi öneriliyor,perlit öneriliyor ma bu maddeyi gördüm çok hafif tarlada uçup gidecek gibi geldi bana bunun yerine pomza veya volkanık tüf mü topragı gevşetir,kum gevşetir ama su tutmaz, perlitin irisi uçmaz mı bilemiyorum,bu maddeleri dekara ne kadar atacağız,ve başka madde eklemelimiyiz bu konularda fikirlerinizi bana aktarırsanız sevinirim,herkeze saygılar sunuyorum.

celalahmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön