View Single Post
Eski 18-06-2008, 21:44   #73
kürşad
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Baktım ki biz eksik kalmışız hemen bir operasyonla olaya gireyim dedim.
Domates kobayımız micro tom domatesler. Tohumları bolca serpmişim şimdi fide dikecek saksı kova koşturuyorum.
Neden yaptığıma gelince baş aşağı ve normal yoldan büyüyecek olan domateslerin gelişmesindeki farkı görmek.
Ketçap şişelerimiz hemen devreye giriyorlar. Buat ile kovanın dibini ketçap şişesine göre kesiyoruz.
Name:  0.jpg
Views: 5576
Size:  42.5 KB

Toprağı poşete koyup akmasını engellemeyi düşündüm ve şekildeki gibi poşeti kestim makasla. (mavi çizgi)
Name:  0 (1).jpg
Views: 4900
Size:  54.2 KB

Ketçap şişesinden fideyi geçirip daha sonra da poşetten geçirdim ve poşetin içine toprak doldurdum.
Name:  0 (2).jpg
Views: 6342
Size:  55.5 KB

Fideyi baş aşağı kovadaki delikten de geçirdim. ve kovaya toprak doldurdum.
Burada su drenajı yapmak için ketçap şişesinin kovaya değdiği yere fideyi geçirmeden ilk başta silikon ile izolasyon yapılabilir. Daha sonra kovanın yanına bir delik açılıp oraya da bir hortum sokulur. Ketçap şişesinden daha aşağıda toprak olacağı için verdiğiniz fazla su aşağı çökecek ve hortumla dışarıya atılacaktır.
Name:  0 (3).jpg
Views: 5106
Size:  38.1 KB

Aynı fideden bir tane de yukarıya bakacak şekilde diktim.
Name:  0 (5).jpg
Views: 4913
Size:  31.2 KB

Biraz daha ayarı kaçırıp pretty purple - mor acı süs biberlerinden de aynı denemeyi yaptım, hanım görünce baya bi dalga geçti ama sonucu merakla bekliyorum. Bu arada sınıf ve bölüm birincisi olmuşum bahçe ziraati bölümünde. Onur belgesi almaya da hak kazanmışım. Darısı hepinizin başına.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön