View Single Post
Eski 15-06-2008, 22:28   #55
akkilic
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-06-2008
Herkese Merhaba,
Bu siteye az önce üye oldum ve gerçekten çok değerli arkadaşların olduğunu gördüm...Ben 35 yaşındayım..Kapariyi 10 yaşımdan beri,yani yaklaşık 20 yıldır iyi bilir,iyi tanırım. Ve uzun yıllar cep harçlığımı ,okul masraflarımı karşılamak için topladım...Denizliliyim..Yıllarca dünyanın en iyi en kaliteli kaparisini(gebere) toplamışız ama diğer bütün işlerde olduğu gibi kaynaklarımıza hiçbirşekilde sahip cıkamamışız...Bir dönem biz de fidan üretmeyi, tarlaya dikmeyi düşündük,ama mesleğim beni başka illere atınca hepsi unutuldu...Ama bu sene ilk etapta 20 bin yetiştirmek için ve 15 dönümlük bir araziye dikme çalışmalarına başladım...İlgilenen arkadaşlara önümüzdeki yıl için tabi fidan temin edebilirim...Tabi bu ürün için en büyük iki sıkıntı ürünün toplanması ve piyasa fiyatının istikrarsız oluşu...Bundan 10-15 yıl önce diyebilirim ki 3 kilosunun fiyatı bir günlük işci yövmiyesine denk geliyordu.yani 15 ytl bugünkü rakamlarla.bu da kilosunun 5 ytl olması anlamına geliyor.ama şu an fiyat çok düşük 1,2 ytl.Ama bu şekilde bile kurtaracağından emin olabilirsiniz....tabi bu aynı zamanda sizin işinizi nasıl,nerede yaptığınıza, üretim miktarınıza ve birçok ddurumlara da bağlı. İlginenen arkadaşlara özelden veya buradan konuyla ilgili elimden geeldiğince hertürlü yardımı yapmaya hazırım...

akkilic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön