View Single Post
Eski 19-05-2008, 03:50   #1
YorkerJenny
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-05-2008
ithal domates tohumu alımında para kimin cebine giriyor?

www.nethaber.com/NewsDetails.aspx?id=5352
Bu konuda bir kac makale daha var internetde. Ben bir matametik hatasi mi yapiyorum, yoksa hic kimse hesaplama yapmadi mi?
Makale diyor ki 1 gr ithal domates tohumunun degeri yaklasik 30 ytl. Yani $24.43 Amerikan dolari. Ve yilda yaklasik 40 milyon dolar odendigi yaziyor.
https://growitalian.com/Qstore/Qstor...9&BACK=A0014A1
tomato red pear $3.10, 1gr, 200 tohum diyor.
tomato montecarlo F1 $3.10, 75 tohum.
1gr 200 tohum ise, 75 tohum 0.375gr. $3.10 ise 1 gr F1 hybrid montecarlo $8.267.
Bu tohumlar italya'daki bir sirketden geliyor buraya. Yani once o sirket kar koydukdan sonra, buraya tasima ucreti, gumruk vergisi, satis vergisi vsden sonra, buradaki sirket kar koyup perakende olarak 1 gr bu melez tohumu $8.267 ye satiyor.
Turkiye F1 hybrid domates tohumlarinin hangi cesit(leri)ni aliyor bilmiyorum ama, o ulkeden direkt olarak ve toptan fiyatina aldigini dusunursek, sanirim 40 milyon dolarin buyuk kismi tohum saticisi sirketlere degil de arada Turk tarafinda birilerinin cebine gidiyor.
Ben sahsen supermarketde yaklasik yarim kg $4'a satilan plastik domatesleri (F1 hybrid, diger adiyla degersiz tohumlar) boykot edip kendi arka bahcemde yetistiriyorum. Fazlasini da buzlukda donduruyorum.

YorkerJenny Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön