View Single Post
Eski 12-04-2008, 22:45   #22
feneradasi
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-03-2008
Merhaba ben iki posta ektim sardunya tohumu, ilk önce F1 hibrit bir cins ektim epey kaliteli olduğunu tahmin ediyorum o tohumların pahalılardı çünkü.

Tohumları Humeyra Özdamar'ın sitesinde anlattığı yöntemle ektim tohumların tamamı iki günde çimlendi. Linki burda, http://www.humeyraozdamar.net/cicekbahcesi.htm

Daha sonra yine aynı yöntemle başka tohumlar da ektim, onlar karışıkmış. Onlar da üç günde çimlendiler, beşinci gün oldu şimdi hala çimlenenler var.

Tohumları torfa ektiğim kapları yanmayan ama dokununca hafif ılık olan bir kaloriferin altına yere koydum ve üstüne streç filmle kapladım,zifiri karanlıkta değiller ama güneş de görmüyorlar.

Her akşam püskürteçle toprağı çamurlaştırmadan suladım, streç filmi biraz açık bırakıp yeniden kapadım.

Sonra çıkan fideleri dokunulacak büyüklüğe geldiklerinde (3 günde o büyüklüğe geldiler) daha büyük saksılara aldım ve pencere önüne koydum şimdi 10 gündür yavaş ama tutarlı bir biçimde büyüyorlar.

Bir de tohumları ilk ektiğim gün köklendirme hormonu karıştırılmış su ile suladım, bu uygulamayı 10 günde bir tekrarlamayı düşünüyorum

feneradasi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön