Konu: Japon Eriği
View Single Post
Eski 12-03-2008, 12:01   #2
turkiss
Doğasever

turkiss's Avatar

Giriş Tarihi: 24-05-2007
Merhabalar,

Ben bu sene Japon eriği yetiştiriciliğine başladım. 500 ağaçlık bir bahçe kurdum.

Marmara denizine bakan 250 metre rakımlı 11 dönümlük bir bahçe. İlk önce toprak analizi ile başlandı. Analiz sonucuna göre gerekli gübreleme yapıldı. Dekara 5 ton yanmış çiftlik gübresi ve 50 kg toz kükürt uygulandı. Akabinde su için sondaj yapıldı. 52 metre derinlikte, saatte 1 ton debisi olan içilebilir vasıfta su çıktı. Bahçe etrafını çitle çevrildi ve sıra arası 5 metre sıra üzeri 4 metre olacak şekilde fidanlar dikildi. Fidanlar 1 yaşlı olmalarına rağmen, bazılarının boyu 3 metreyi geçmişti. Yaklaşık 90 cm den tepeleri vuruldu. Hepsinin budamasını İlçe tarım Müdürlüğü elemanları yardımıyla yapıldı. Goble usulü terbiye verildi.
Fidanları araştırmalar ve fuar gezileri sonucunda Alara fidancılıktan satın aldım. Ana çeşit Black Diamond. Tozlayıcı olarak da Black Amber, Santa Rosa ve Obilnaja çeşitleri var.
Fidanlar bugünlerde sürgün vermeye başladılar. Damlama sulama tesisi de bugünlerde yapılacak.

Bu bahçenin tesisi sırasında bu siteden ve özellikle Mine Pakkaner hanımefendiden çok yardım aldım. Minnettarım.

Düzenleyen turkiss : 12-03-2008 saat 13:56 Neden: imla hatası
turkiss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön