agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşım Etkinliği 2023-2024 > 2023-2024 Tohum Paylaşım Etkinliği (Kataloglar)-KAPANDI
(https)

Beğeni Düzeni136Beğeniler
  • 15 Gönderen Kenger
  • 15 Gönderen Kenger
  • 15 Gönderen Kenger
  • 10 Gönderen Kenger
  • 8 Gönderen Kenger
  • 11 Gönderen Kenger
  • 11 Gönderen Kenger
  • 15 Gönderen Kenger
  • 9 Gönderen Kenger
  • 14 Gönderen Kenger
  • 4 Gönderen Kenger
  • 9 Gönderen Kenger

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-11-2023, 13:06   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2017
Kenger

Benden tohum talep eden sevgili arkadaşlar, elimdeki tohum miktarı çok değil. İsteyen herkese gönderebilmek adına bazı poşetlere çok az tohum koyabildim, kusuruma bakmayın

Tohumları, başka paylaşımcı tarafından bu yıl listelerine alınmamış tohumlardan seçmeye çalıştım.

Etkinlikte paylaşacağım tohumlar:

1- Alakır etlisi
2- Blue beauty domates (bahcedenn > Atılgan)
3- Meyvelitepe turuncusu (Meyvelitepe > Atabora > malbman)
4- Yılan patlıcan (Feyzi_48)
5- Acur
6- Kornişon salatalık
7- Acı biber: Pasilla Bajio (saleri)
8- Mor tatlı biber: Kara at (Atılgan)
9- Balık biber
10- Çorbacı balık biber: Erdinç kültivarı (bahcedenn)
11- Lablab fasülye
12- Panda börülce

Dikkat! çok önemli: Bu mesajın (ilk mesajın) altındaki "Taleplerime Ekle" linkine tıklaMAYIN...

Dikkat! Tohum talep edenler, tohum talep etmeden önce kargo adreslerini LojistikMerkezine gönderdiğinizden emin olunuz. Tohumları gönderme zamanı geldiğinde adresiniz yok ise ya da eksik ise talepleriniz geçersiz sayılır.

Yeni sistemin özelliklerinden birisi de tohum talep etme işleminin artık sadece "Taleplerime Ekle" butonuna basılarak yapılacak olmasıdır.

İlk mesajda dağıtılacak tüm tohumlar yer almaktadır.

Herkes tüm tohumlardan istemeyeceğine göre, tek tek tohumların tanıtıldığı mesajların altında yer alan "Taleplerime Ekle" butonuna tıklayarak istekte bulunmalısınız...

Tohum adını yazarak yapılan talepler geçersizdir.

Düzenleyen Kenger : 09-11-2023 saat 06:46 Neden: Sınırlı tohum olduğu bilgisi eklendi
Kenger Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2023, 13:09   #2
Ağaç Dostu

Alakır etlisi

Bitki türü: Sebze

Bitki ömrü: Tek yıllık

Tohum Türü: Domates

Tohum çeşit adı: Alakır etlisi (Atılgan)

Tohum kaç yıldır sizdedir: 5 yıl

Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Urla, İzmir

Tohumun geldiği yer: Atılgan

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Taşlıbahçe

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede diğer domates çeşitleriyle birlikte yetiştirdim ancak tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Kullanılan gübreler: Koyun ve keçi gübresi kullandım.

Kullanılan ilaçlar: Yok

Hasat yıl ve ayı: 2023 Temmuz

Bitki tipi ve gelişim durumu: Sn. Taşlıbahçe'nin de belirttiği gibi çok verimli bir çeşit ve ip ya da sırıkla desteklenmesi gerekiyor.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Birkaç yıldır bahçenin en lezzetli domatesleri bunlar. Hem etli hem de sulu lezzetiyle her yıl bahçede yer buluyor. Diğer bilgileri Sn. Taşlıbahçe'den alıntılıyorum "Çoğunluğu alt kısmı sivrice biten oval formda, İrileşenlerde dilimli yapılar görüldü. Ortalamada 150-250 gr ağırlığında meyveler verdiler. Maksimum 540 gr ağırlığa ulaşan bir meyve oldu ancak böyleleri çok nadir.

Gençlikte üst kısımlarda koyu yeşil kırçıllar varken sonrasında tüm meyve kırmızıya dönüyor. Yine de omuzlarda tatlı bir yeşil kalabiliyor; tadı veya olgunluğu etkileyen bir faktör değil. Olgunlaştığında yumuşak etli, kabuğu orta incelikte, lezzetli ve etli bir çeşit. Yumuşak etli yapısından dolayı nakliye için uygun değildir. Yetiştirildiği yörede salçalık olarak kullanılıyorsa da sofralık ve kurutmalık olarak da kullanımı uygundur. Taze tüketim için lezzeti çok yerindedir."

Eski 03-11-2023, 13:10   #3
Ağaç Dostu

Blue beauty domates (bahcedenn > Atılgan)

Tohum çeşit adı: Blue beauty domates (bahcedenn > Atılgan)

Tohumun geldiği yer: bahcedenn > Atılgan

Tohumun kökeni: USA

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede diğer domates çeşitleriyle birlikte yetiştirdim ancak tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Bitki tipi ve gelişim durumu: Sn. bahcedenn'in gözlemlerini aktarıyorum "Sırık bir çeşittir. Çok kuvvetli gelişen ve iyi askıya alınma yeteneği olan verimli bir çeşittir. Her çiçek meyve bağlamasa da güzel meyveye dönme oranı vardır. Mümkün olduğu kadar yüksek sırığa ya da ipe sardırmaya gayret gösterin. Sürekli boy atma eğilimindedir."

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Meyve şekli ve tadına ilişkin benzer gözlemlerim olduğundan Sn. bahcedenn'in gözlemlerini aktarıyorum "100-200 gr arasındaki basık yuvarlak meyvelerin omuzları derin mavimsi renkli olup alt tarafları ise canlı kırmızımsı pembedir. Omuzlarının bu rengi güneşe maruz kalan meyvelerde daha fazla olup muhteşem bir antosiyanin pigmentasyona sahiptirler. Pembe domateslerden beklenmeyecek şekilde diri ve dayanıklı meyveleri vardır. Her ne kadar meyveleri güneş yanıklığına ve çatlamaya dayanıklıdır denilse de dalında fazla bekleyen iyice olgunlaşmış meyvelerde yağmur ertesinde çatlamalar görülüyor. Olağanüstü görüntüsü ve anti-oksidan içeriği kadar lezzeti de muhteşemdir. Bu görünümü ile salatalara tat ve renk verir. "

Eski 03-11-2023, 13:11   #4
Ağaç Dostu

Meyvelitepe turuncusu (Meyvelitepe > Atabora > malbman)

Tohum çeşit adı: Meyvelitepe turuncusu (Meyvelitepe > Atabora > malbman)

Tohumun geldiği yer: Sn. malbman

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Sn. Meyvelitepe

Bitki tipi ve gelişim durumu: Sn. Meyvelitepe'den alıntılıyorum "Sırık bir çeşittir. Orta kuvvette gelişir. Diğer çeşitlere göre daha geç meyve vermeye başlar, hava soğuyuncaya kadar devam eder."

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Sn. Meyvelitepe'den alıntılıyorum "Portakal iriliğinde ve renginde meyveler verir. Meyveler nisbeten dayanıklı, etli ve az çekirdekli, diğer çeşitlere göre şeker oranı daha yüksek, çok lezzetlidir. Taze tüketime daha uygundur."

Eski 03-11-2023, 13:12   #5
Ağaç Dostu

Yılan patlıcan

Tohum Türü: Patlıcan

Tohum çeşit adı: Yılan patlıcan

Tohum kaç yıldır sizdedir: 2 yıl

Tohumun geldiği yer: Feyzi_48

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Sanırım Sn. Feyzi_48

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede diğer patlıcan çeşitleriyle birlikte yetiştirdim ancak tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Hasat yıl ve ayı: 2023 Eylül

Bitki tipi ve gelişim durumu: Bitki 160 cm kadar boylanıyor.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Bir hayli uzun bir patlıcan türü, lezzetli.

Eski 03-11-2023, 13:13   #6
Ağaç Dostu

Acur

Tohum Türü: Cucumis melo

Tohum çeşit adı: Acur

Tohum kaç yıldır sizdedir: 8 yıl

Tohumun geldiği yer: Ulamış'tan atalık tohum

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Acur, ben de dahil olmak üzere birçok kişi tarafından paylaşıldı.

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede diğer salatalık çeşitleri ile birlikte yetiştirdim ancak tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Bitki tipi ve gelişim durumu: Sürekli yeni kol veriyor. Meyve verimi uzun süre devam ediyor.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: 20-40 cm. uzunluğunda, çok sulu olmayan, lifli meyveleri var. Söğüş, salata ve turşu olarak tüketime uygun.

Eski 03-11-2023, 13:14   #7
Ağaç Dostu

Kornişon salatalık

Tohum Türü: Salatalık

Tohum çeşit adı: Kornişon salatalık

Tohum kaç yıldır sizdedir: 6 yıl

Tohumun geldiği yer: Urla'dan atalık tohum

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Ben olabilirim

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede diğer salatalık çeşidi ve acurla birlikte yetiştirdim ancak tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Bitki tipi ve gelişim durumu: Verimli, dayanıklı, uzun ömürlü bir bitki.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Oldukça lezzetli, dikenli meyveleri var, tipik kornişona göre daha tombul. Parmak büyüklüğünden bir karış olana dek çıtırlığını ve lezzetini yitirmiyor. İrileştiğinde dikenleri kaybolup tombul bir salatalık görünümüne kavuşuyor. Turşu yapılabileceği gibi, salatalık niyetine de kullanılabilecek bir meyve.

Eski 03-11-2023, 13:15   #8
Ağaç Dostu

Acı biber: Pasilla Bajio (saleri)

Tohum Türü: Biber

Tohum çeşit adı: Acı biber: Pasilla Bajio (Atılgan > saleri)

Tohumun geldiği yer: Meksika

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Sn Atılgan

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede diğer biber çeşitleriyle birlikte yetiştirdim ancak tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Bitki tipi ve gelişim durumu: Sn. Atılgan'dan alıntılıyorum: "Çimlenme oranı düşük ve gelişimi başlarda yavaş ama sonra bitki hızlıca gelişiyor ve oldukça verimli oluyor. Ben saksıda iki kök yetiştirdim ve sırıkla desteklemek zorunda kaldım."

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Sn. Atılgan'dan alıntılıyorum: "Olgunlaştığında kahverengini alan çok uzun meyveleri var. Yeşilken tadı vasat ama olgunlaştığında tatlı ve isli hoş bir tadı var. Daha çok baş kısımlarda hissedilen çok hafifte bir acılığı var."

Eski 03-11-2023, 13:17   #9
Ağaç Dostu

Mor tatlı biber: Kara at (Atılgan)

Tohum çeşit adı: Chornyy Kon

Tohumun geldiği yer: Ukrayna. Ticari tohum

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Sanırım Sn Atılgan

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede diğer biber çeşitleriyle birlikte yetiştirdim ancak tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Bitki tipi ve gelişim durumu: Sn. Atılgan'ın da belirttiği gibi bitki fazlaca boylanmıyor, sanırım o nedenle meyveler arada sıkışıp kalabiliyor ve büyümüyor.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Sn. Atılgan'dan alıntılıyorum: "Meyveler ilk oluştuklarında siyaha yakın koyu mor renginde ve ince kabukları ve çıtırlığıyla dolma yapmak için ideal. Olgunlaştıgında kızaran meyvelerin kabuklarıda zamanla kalınlaşıyor. Orta erkenci." Biz taze tüketmekten dolma yapmaya fırsat bulamadık Çıtırlığıyla her daim çiğ tüketime uygun.

Eski 03-11-2023, 13:19   #10
Ağaç Dostu

Balık biber

Tohum çeşit adı: Balık biber

Tohumun geldiği yer: Trakya veya Bulgaristan olabilir.

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Sanırım Sn bahcedenn

Bitki tipi ve gelişim durumu:

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Sn köpük_bahçesi'nden alıntıdır: "Şekli balığa benzeyen, hafif acı,çekirdek sayısı fazla ve oldukça verimli kıtır kıtır lezzetli bir biber.Turşusunu ve közlemesini çok beğendik.En sevdiğim yanı oldukça kolay toplanması.Genel olarak Jalepeno Biberine benziyor jalepeno bundan biraz daha etli."

ozencan43, hafka, Muda ve 6 kişi beğendi.
Eski 03-11-2023, 13:27   #11
Ağaç Dostu

Çorbacı balık biber: Erdinç kültivarı (bahcedenn)

Tohum çeşit adı: Çorbacı balık biber: Erdinç kültivarı (bahcedenn)

Tohumun geldiği yer: Balkanlar/Trakya

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Sn. bahcedenn

Bitki tipi ve gelişim durumu: Sn bahcedenn'den alıntılıyorum: "Fazla boylanmayan fakat güçlü gelişen bir çeşittir. Oldukça verimlidir. 15-20 kök ile bu yaz tüm taze tüketim ihtiyacımızı bu çeşit ile karşıladık. Hatta bu sabahki menemenimizde bile Mt. Vesuvius (Piennolo del Vesuvius) domates ile artık elveda diyen bu sabah hasat ettiğim bu çeşidin biberlerini kullandık."

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Sn bahcedenn'den alıntılıyorum: "Meyvelerinin rengi ve et yapısı Çorbacı Biber gibi olup şekil olarak balık formunda, 15-20 cm uzunluğunda ve 2 parmak genişliğinde olan incecik, çıtır çıtır ve lezzetli bir biber çeşididir. Bu özelliğinden sebep Çorbacı Balık olarak adlandırılmıştır. Meyve rengi de tıpkı Çorbacı biberdeki gibi açık yeşil olup olgunluk rengi ise kırmızıdır. Tatlıdır. Meyveleri normal Balık Biber çeşitlerinden daha iricenedir. Açık yeşil olan rengi hasat edilmeyip dalında beklediğinde sarımsı bir renk alır ve et kalınlığından sebep de o çıtırlığını kaybeder fakat bu durumda ise kızartmalık ya da turşuluk olarak kullanılabilir. Taze tüketim ya da turşuluk olarak Çorbacı Biberi kullandığınız her yerde bu çeşidi de kullanabilirsiniz."

Eski 03-11-2023, 13:39   #12
Ağaç Dostu

Lablab fasülye

Bitki türü: Çiçek

Tohum Türü: Lablab/sümbül fasülye

Tohum çeşit adı: Lablab purpureus

Tohumun geldiği yer: Hatırlamıyorum

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Bilmiyorum

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede diğer fasülye çeşitleriyle birlikte yetiştirdim ancak tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Hasat yıl ve ayı: 2023 Ekim

Bitki tipi ve gelişim durumu: Sn Mücevher Çalısı'ndan alıntılıyorum: "Bitki tipi ve gelişim durumu:çok dekoratif, çok hoş kokulu ve kolay yetişen bir bitki. Özel bir ilgi istemedi."

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Sn Mücevher Çalısı'ndan alıntılıyorum: "Meyveleri yenmiyor. Güzel çiçekleri uzun uzun açtıktan sonra tohuma kaçmaya başladı, tohumları çok güzel."

Eski 05-11-2023, 13:47   #13
Ağaç Dostu

Panda börülce

Tohum Türü: Börülce

Tohum çeşit adı: Panda börülce

Tohum kaç yıldır sizdedir: 3 yıl

Tohumun geldiği yer: Bilmiyorum

Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Hatırlamıyorum

Dağıtılacak tohumun saflığı: Bahçede diğer fasülye çeşitleriyle birlikte yetiştirdim ancak tohum saflığı için bir önlem alamadım.

Hasat yıl ve ayı: 2023 Ekim

Bitki tipi ve gelişim durumu: Metrelerce uzuyor, ben çite sardırdım, o da yetmedi, ağaca tırmandı. Fasülyeden daha dayanıklı bir bitkisi var, çok sıcak yaz günlerini meyvesiz atlatıp, sonbaharda tekrar meyveye durdu.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Lezzetli bir tür. Bekletilirse iri taneli olabilen meyveleri var. Taneleri benekli olduğundan ismine panda börülce dedim. Doğrusunu bilen varsa lütfen bana yazsın.

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024