View Single Post
Eski 29-09-2023, 03:04   #4
yavuz10
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2022
Bi arkadaşım ayrık olan yerler için turp ekimini öneren bi yazı paylaşmıştı. Çok aradım ama bulamadım. Turpların içindeki bi etken madde ayrık otlarının gelişimini engelliyormuş. Hatta turpların doğranıp toprağa karıştırılması bile etkili diyordu ama ne kadar etkilidir bilmiyorum, denemedim. Onun dışında karnabahar gibi geniş yapraklı sebzelerin üst üste bir kaç yıl ekilmesinin de faydalı olduğunu duymuştum. Buradaki mantık toprağa geniş yapraklarla gelen gün ışığını kesmek.

Mekanik yöntem olarak da şöyle bi alet(sağdakini) kullanıyorum ben. Bazen kökleri güzel söküyorum bazen sökemiyorum.

Tüm bunlardan ayrı olarak; allelopatik etkiye sahip bazı bitkiler var. Onları deneyebilirsiniz. Allelopatik etki; bir bitki tarafından salınan bazı kimyasal maddelerin diğer bitkiyi olumsuz etkilemesine durumudur. Örneğin: beyaz çiçekli civanperçemi pek çok bitki üzerinde allelopatik etkiye sahiptir. Civanperçeminin kökleri diğer bitkilerin köklerini ittirir ve zamanla bulunduğu yeri kaplar. Diğer otları bu alanda barındırmaz. O Yüzden belki civanperçemi etkili olabilir, denemek lazım. Başka alleopatik bitkilerde vardır, araştırmak gerek.

Eklenen Resimler

yavuz10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön