View Single Post
Eski 28-09-2023, 21:34   #3
Muda
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aristof Mesajı Göster
3 dönüm karışık meyve ağacı bahçesindeki ayrıklarla başım belada traktörüm yok çapa makinam var, ama sulu alan cok hızlı ayrık büyüyor . her yer ayrık ve kan yaşı otu. ilaç vermedim 5 senedir ama doğal yöntem de bulamadım sürekli ot yoluyorum artık bittim. ne yapmalıyım
Yapacak çok fazla seçenek yok. Traktörle her sürdüğünüzde ayrıkların parçalanarak daha fazla çoğalmasını sağlıyorsunuz. Meyve ağaçları olması nedeni ile toprağı yarım metreye yakın aktarıp çıkan ayrıkları toplama durumunuz söz konusu değil. Sirke vs. doğal yöntemlerle ayrığı yoketmek pek mümkün gözükmüyor. Sonbaharda ve ilkbaharda mümkün olduğu kadar toprağı aktarıp ayrıkları toplarsınız. Tabi kökü tamamen çıkartmanız gerekmekte. Daha sonra çıkanları tırpanla veya misinalı tırpanla biçip istemesek de ilaç ile öldürmeye çalışırsınız. İlacı rüzgarsız havada ayrıkları biçtikten sonra atarsanız daha etkili oluyor demişti arkadaşım. İlacın meyve ağaçlarının yeşil kısımlarına gelmemesine dikkat etmeniz gerekiyor. Yoksa onlar da kuruyor. Bir kısım ayrık yeniden çıkacaktır. Onları da aynı şekilde ilaçlamak gerekiyor. Tamamen yok oluncaya kadar. Ben ilacı aldım ancak zararları nedeniyle atamadım. Mekanik mücadele de kolay değil. Ayrık otunun da faydası bulunmakta. Böbrek taşı düşürdüğü gibi özellikle atlara çok besleyici bir yem bitkisi.
Kolay gelsin.

Düzenleyen Muda : 28-09-2023 saat 22:12
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön