View Single Post
Eski 26-08-2023, 22:04   #2
almuud
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-05-2023
Dracaena Sanderiana Doku Kültürü Çalışması

Kısa süreliğine demiştim ama bayağı olmuş. Maalesef hâlâ kimyasallarımın saflaştırma çalışmalarını bitiremediğimden bitki besini ile hazırlanan besi ortamı kullanıyorum. Besi ortamı 10g şeker 7g Agar agar ve bitki besini içermekte. Bu besi ortamına Dracaena Sanderiana yani şans bambusu sürgünleri ektim. Kültürlerin bu gün birinci günü, şimdilik kontaminasyon yok.

Sürgünlerin dezenfeksiyonu: 10 dk. sabunlu suyun içinde çalkalandılar, ardından sistemik bir fungusitde 10 dk. banyo yaptılar, fungusitden çıktıkları gibi hemen %10 çamaşır suyunda 10 dk. çalkalandılar (elimde Nadcc olmadığı için çamaşır suyu kullandım Nadcc olsaydı 150 ml suya 1.25 g Nadcc tablet atıp o şekilde de sterilizasyon yapılabilirdi). Artık iyice yorulan eksplantlarımızı %10 alkolde 1.5 dk. çalkalıyoruz, artık eksplantlarımızı besi ortamımıza aktarabiliriz. Eğer elinizde varsa alkol yerine oksijenli su ile de dezenfeksiyon yapabilirsiniz. Sabunlu sudan fungusite geçerken çeşmenin altında explantları duruluyoruz, çamaşır suyundan alkol banyosuna geçerken de explantları steril su ile duruluyoruz.

Fotoğraf kültür kavanozunun buğulu olması nedeni ile net çıkmamış kusura bakmayın

Name:  lucky bamboo.jpg
Views: 201
Size:  57.5 KB

almuud Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön