View Single Post
Eski 01-09-2022, 04:17   #2925
gabriel ufuk
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-08-2022
Merhaba
Bu konu daki herkese, yani topraksiz tarim konusunda yazanlara,
anladigim kadari ile, ilk baslangicta yazan tam hydroponics terimine girmiyor ise sanirim tartisilan konu bu, baska forum sayfalarina da eriyikler vbg. konulsr.. sanirim konu bu.
Guzel, burada USA/NYC New York yasiyorum 25 yil gibi, Son yillarda epey arastirma yapmistim HYROPONIC FARMING konusunda, Sn Kudret By, ozellikle karisimlar konusu da var, orada aciklamalar, formuller vbg, cok iyiler,
Burada cok yaygin bu konu buradan takip edebildigim kadariyla-artik ugrasmiyorum konuyu degitirdim, tumuyle her yerde cogu ciftlikte degilde binalar icinde garip yapilar icinde ozellikle konteyner icin de cok yaygin. yaygin ama burada anlatilmis sekilde formulasyon vbg cokta yok, tipik USA mantigi bunu al sunu al gibi binlerce ama binlerce cozum var .Toplama gelirsem her bitki her sebze veya meyva da oyle bu konu da olmuyor.Ana merkezleri yaprakli bitkiler cok sonra biraz meyva oda basta cilek, berry ler..Fakat agir bir teknoloji gerekiyor isik iklimlendirme programlamalar vbg.
TR ye getirilmistir sanirim da hep disardan aliyor olmalilarki buda korkunc paradir, italati gumruk vbg.Burada evler icin basit sistemleri var meraklisi kuruyor yapiyor kucuk bunlar ama sistemler, temelde Drip Sistemi-damlama-Damlama sistemi aktif bir hidroponik sistemdir. Bu, bitkilerinizi düzenli olarak besin ve su ile beslemek için bir pompa kullandığı anlamına gelir. Damlama veya mikro sulama sistemi olarak da adlandırılır. Adından da anlaşılacağı gibi sistem, besin çözeltisini doğrudan bitkilerinize damlatmak için küçük yayıcılar kullanır.diger sistemi-NFT-NFT (Besleyici Film Tekniği) Sistemi, yapraklı yeşillikleri yetiştirmek ve onları ideal besin ve iklim seviyelerinde tutmak için harika bir hidroponik sistemdir. Bu kontrol seviyesi, üretim süresini azaltmaya ve mahsullerin kalitesini artırmaya yardımcı olabilir.Diger baska sistemi bu karisk biraz akvaryumcu olanlar bilebilebilirler detayli-DRFT.Digeride Aeroponics-Aeroponik, topraksız bitki yetiştirme yöntemidir. Bunun yerine kökler havada asılı kalır ve besleyici yoğun bir sis ile sulanır. Bu, bitki köklerinin düzenli olarak besin açısından zengin bir çözeltiye daldırıldığı hidroponik sistemlerden farklıdır. Tumu temelde benzemekle beraber agir teknoloji ve sistemler gerektirir. Bitkilerin kokleri suda degildir ama besleme cozeltisi koklere fiskirtilir **** Mist sis seklinde verilir, konu cok detayli hastaliklari eksikleri cozum yollari vbg hepsi aciklanir,En cok NFT yi kullanirlar sada ne yetistireceklerse ona gore yapiliyor, bu ise tarla falan gerekmiyor bir han odasinda bile cok kisa zamanda marul uretiyorlar bunu ornek verdim, 3 yil falan arastirmistim, biraktim , mantar uretimi gibi onunlada 4 yili geckin ugrasmistim, iyi bir istir ama tehlikeli cogu yer bahsetmez de tehlikeli, simdi arastirdigim konu baskadir,
yazilarinizi okumaya devam edecegim,
Tesekkurler
Ufuk

gabriel ufuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön