View Single Post
Eski 09-10-2007, 14:52   #8
murat34.
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2007
Geçtiğim yıl evimin bahçesinden topladığım 3 adet zeytin ağacından yaptığım sele zeytininin tarifini vermek istiyorum.

- Siyahlaşan zeytinleri topladım.

- Sonra iyice yıkayıp saplarını ve çürük kısımlarını ayırdım.

- Yapacağınız kadar zeytini teneke kutunun önce yarısına kadar doldurun, zeytinle beraber göz kararı tuz, zeytinyağı ve ayçiçek yağı karışımını tenekeye koyup iyice karışacak şekilde sallayın.

- Daha sonra diğer bir tenekede diğer yarıyı aynı işleme tabi tutun.

-Sonra ikisini bir kapa koyup ağzını sıkıca kapatın.

- Maximum 1 ay sonra teneke iyice şişip kapak kendiliğinden patlayabilir sakın korkmayın. Kendiliğinden patlamasına gerek kalmadan açıp içindeki biriken suyu tamamen boşaltıp zeytinleri tekrar koyun tenekeye. Bunu 2 - 3 kez terkarladıktan sonra zeytinleriniz tam kıvamına gelmiş olacaktır.

- Yiyeceğiniz kadarını kavanoza koymadan evvel ayırın ,yıkayın zeytinyağı ve limonla kavanozlara ayırın. Afiyet olsun gerçekten süper oluyor.

Ayrıca bir dip not: Tuzun 3 karışım olmasına dikkat edin. Bunlar 2/3 kaya tuzu, 1/3 iyotsuz bildiğimiz normal tuz, çok azda limon tuzu olmalı.1 17'lik teneke içinde koyacağınız yağda zaryin yağı ve ayçiçek yağı karışık olmalı.

Biraz karışık bi tarif oldu ama işin kestirme mantığı şu: Zeytinlerin mümkün olduğunca tuzla teması ve acı suyunun arıtılması.

Ben yaptım süper oldu tavsiye ederim herkese.

Murat

murat34. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön