View Single Post
Eski 23-01-2021, 20:25   #1053
ali ekber
Ağaçsever

ali ekber's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ulutaş Mesajı Göster
Eğer bu adaptasyon başarılı olup da meyve alabilirseniz, karasal iklim özelliği kazanmış olan ağaç tohumlarını gelecekte iç kesimlerde ticari anlamda yaygınlaştırabilmek kolay olacaktır. Orta Anadolu da, Defne, Zeytin, Şam fıstığı, Yeni dünya, Limon ağacı; açık alanda örtüsüz olarak kışı geçiriyor, bu bitkiler iklim uyarlamalarında başarılı örneklerden

Valla sisteminiz pratik ve iyi düşünülmüş görünüyor, mantıklı ve bunu bi ara ben de düşünmüştüm, ben onluk büyük pet şişenin dar uç kısmını kesip, alt kısmına iğne ile bi kaç delik açıp ters kapatmayı düşünmüştüm, ancak siz hayata geçirmişsiniz, bravo

Bazen yetişkin ağaçları da başka beldelerden farklı iklimlere nakil edebiliyorlar

Sıcak iklim bitkilerinde, yetişkin ağaç yerine; tohum yahut mini fidan seçimi daha yaygınmış, bu tür bitki adaptasyonu çalışmalarında, soğuk iklime uyarlanması ve start verilmesi için daha doğru bir metot olduğunu duymuştum, ne kadar doğru bilinmez
https://www.youtube.com/watch?v=hxrmNaZFk3w
Sayın Ulutaş, benimkisi amatörce yapılan yetiştirme denemeleri. Benim meyve elde etmek, çam fıstığı elde etmek gibi bir niyetim yok, hobi amaçlı yapıyorum. Çeşitli bitkilerin tohumlarından fide elde etmeye çalışıyorum. Şimdiye kadar genellikle ibreli türlerin tohumları üzerinde çalıştım. Tohumundan yeşertipte, yıllanmış fideleri elde etmeyi başarıyorum. Toros sediri, himalaya sediri, mavi atlas sediri, porsuk(taxus baccata), ispanyol göknarı, boz ardıç, dik ardıç, ithal sky rocket ardıcı, arizona servi, fıstık çamı(Pinus pinea) denemelerim oldu. Oturduğum sitenin bahçesinde elime geçen ağaçların tohumlarını değerlendirmeye çalışıyorum. Bulunduğum semtteki parklarda yetişkin ağaçların tohumlarından elime geçenler hakkında araştırma yapıyorum ve uygun ortamlar oluşturmaya çalışarak ekiyorum. Fazla yerim olmadığı için 1-2 yıllık olan fideleri repikaj(yer değiştirme) yaparak farklı yerlere fideleri dikiyorum. Şimdilik Ankara'da site içerisinde açık alanda yetiştiriyorum ve köyümde sahip olduğum bahçede değerlendiriyorum.

ali ekber Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön