View Single Post
Eski 26-12-2020, 00:21   #12
bakidilek
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 21-09-2015
Şehir: Balıkesir
Mesajlar: 110
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi POSTMAN Mesajı Göster
Selamün Aleyküm Cümleten Tüm Sayfa Üyeleri ve Yönetici Arkadaşlara, Bursa'da Yaşıyorum. Bir Çok Çeşidi Olan PASİFLORA Sarmaşığını 2 Kez Ektim.Ve Tutturamadım.Şimdi 3.sünü Aldım.Bitki Kataloğunda Yer Alan Bilgilerden Öğrendiğim Kadarıyla;-11 Derece Donlara Karşı Dayanıklı, Tabi Kısa Süreli Yazıyor.Çok Soğuklarda Dibinin Pülçük Vb.Türevlerle Maçlama Yapılarak Korunabileceği Yazıyor.Annemden Rica Ettim. Saksıda Kök Saldırarak, Kış Geçene Kadar Saksıya Ekmesini İstedim.Şu An Tuttu Gibi Gözüküyor. Fakat Net Olarak Bilgiye Sahip Olamadım.
Bu Bitkiler Ile Yardımcı Olabilirseniz Çok Sevinirim. En Azından Daha Hızlı Uzaması, Gübreleme Vb.Konularla Ilgili,Siz Değerli Bitki ve Ağaç Net Üye ve Yöneticilerinden, Bilgilerinizi Bekliyorum. Cümleten Hayırlı Geceler...
Sayın Postman

Passiflora edulis bitkisini size yakın bir iklimde yetiştirmekteyim, bildiğim kadarıyla bu bitkinin bir türü dediğiniz gibi kışa malçlama yaparsanız dayanıyor. Balıkesirde 2 yıl malçlama ile kışı geçirmeyi denememe rağmen edulis türü için mümkün görünmüyor. buna rağmen saksıda rahatlıkla yetişiyor ve bitkiden aldığınız dal parçalarını suya koyarak yazın rahatlıkla köklendirebilirsiniz. Dibini islak tutun ve a101'den alma torflu toprak kullanın derim. ev ortamında geniş bir saksıda güneşli bir cam kenarında rahatlıkla büyümeye devam ediyor. Meyve almak istiyorsanız 2 farklı tohumdan türetilmiş bitkiler arasında tozlaşma yapmanız şart. Bildiğim kadarıyla kendine verimli değil. Ekstra gübreye gerek yok.

bakidilek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön