View Single Post
Eski 13-07-2020, 22:44   #9
ismqilctn
Ağaçsever

ismqilctn's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
1-Yeşil yapraklı bitkiler toprakta biraz besin olsun isterler nedeni büyük yaprakları çiçekleri varsa meyvesi için npk magnezyum kalsiyum ve iz elementleri kullanacaktır.Bu işte torfla olmaz nedeni ise torf bu maddeleri içerebilir ancak bir kaç haftalık besin içerir siz ise uzun bir müddet bitkinizi yeşil ve sağlıklı görmek isteyeceksinizdir Bu ise bu elementlerden geçer.Bunun için torf gibi bir materyali zenginleştirmelisiniz bunu hazır salınımlı gübrelerle 12 ay süreyle karşılayacak şekilde yapan bir gübreyle çözebilirsiniz.Veya büyükbaş hayvan gübresi ile torfu karışım yaparsanız o da iş görür.Ancak bu seferde bitki kökleri çok ıslak ve havasız kalabilir.Bunun için ise küçük taneli pomza kullanmalısınız.Bunların oranları %20 torf,%50 hayvan gübresi %30 pomza olabilir.Kaktüs ve sukulentlerle ilgilenmediğim için bilemeyeceğim ancak kaktüsler için pomza oranını arttırabilirsiniz.

2-İnşaat kumu tuzlu olabilir,dere kumu kullanmalısınız.
3-Coco peat ucuzdur ancak tuza hassat bitkilerde kullanmamalısınız bunun dışında besin içeriği sıfırdır bunuda zenginleştirmeniz gerekir diğer maddelere ekleyerek su tutma özelliği ve kökleri havalandırma özelliğinden faydalanabilirsiniz.Ben balkonda birçok karışım yaptım ancak içinde toprak olmayan karışımlarla pek başarı sağlayamadım,toprak kullandığım zamanda nematod gibi zararlılarla uğraştım.Toprak kullanılacaksa temiz olmalı.
4-Bunun için kömürden ziyade biochar denen malzemeden yararlanılıyor ancak bu madde yanlızca odun parçalarından değilde herhangi bir karbon kaynağından da yapılabiliyor.Aslında bildiğimiz mangal kömürü ancak direk olarak değilde kompostla birlikte uygulanmasının daha iyi olduğu yönünde yazılar var.
5-Npk oranları yazmıyor ancak muhtemelen fosfor oranı diğerlerinden daha fazladır.Sorun yaratcağını düşünmüyorum kullanabilirsiniz.
6-İsterseniz en iyi toprağı alın plagron,biobizz vs o toprakta bile bitkileriniz en fazla 2 ay idare eder.Sonra problem yaşamaya başlarsınız.Pomza çok iyi bir madde perlit yine bir miktar karıştırabilirsiniz.Salon bitkilerinde veya güneş görmeyen yerlerde saksıda asla cocopeat kullanmayın suyu çok fazla tutarlar ve kök bölgesi hem havasız hem ıslak olur hemde uzun süre.Vermiküllitte tavsiye etmiyorum yine yüksek oranda nem tutar bunu genelde saksının en üst kısmında kapak olarak kullanabilirsiniz.Pomza taşı ise köklerde mükemmel bir havalanma sağlar normal bitkilerde %30 gibi karıştırabilirsiniz kaktüs ve sukulentlerde daha yüksek oranda pomza karıştırabilirsiniz.Birde salınımlı gübrelerden de araştırıp torf veya başka bir malzemeyle ve pomzayla 3'lü karışım yaparsanız.Uzun müddet besini azalmayan ve havadar köklere sahip bitkiler elde edebilirsiniz.Ben balkonda domates biber yetiştirmeye çalışıyorum bu yüzden birçok organik veya inorganik maddeyi denedim.Sonunda en iyi toprak düzenleyicinin saksı şartlarında pomza olduğuna karar verdim.Çünkü saksıda havalanma çok hayati.
detaylı cevaplar için çok teşekkürler. saat geçte olsa birazdan girişicem sanırım bu işe, her geçen dakika daha çok azap çekiyor gibi geliyorlar

ismqilctn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön