Konu: Sedir
View Single Post
Eski 31-05-2020, 22:18   #106
Öğretmen50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2020
Ben kızıl çam sedir ve ladin hakkında yazmak istiyorum. Nevşehir Kozaklı ilçesinde bir okulda idareci olarak çalışmaktayım.
Ağaçları çok severim. Çalıştığım bir okulun bahçesinde 400 kadar diğer bir okulda 50 kadar çam ve sedir yetiştirdim. Benden önce dikilen 15 civarı kızıl çam 10 yaşında 1 metre civarıydı . dikilmiş ve hiç bakilmamiş.Öncelikle alt dallarını budadim.Sonra 18-46 Dap gübresi ağaç başına Mart'ta birer su bardağı attım birde Haziran'da 1 çay bardağı 20-20 kompoze gübre verdim.ilkbaharda 10 günde bir yazın 5 günde bir suladım.sonuc 8 senede çamlar 7 ila 8 metreye ulaştı.ikinci okulumda 2010 yılında Kayayı eşemedik el arabası ile toprak çekerek çam ve sedir diktik 30 kadar aynı gübreleme ve sulama ile sedirler 8 metre civarında çamlar da 5-6 metre boylarında buraya resim atılmıyormuş. E postadan telefon numarasını bırakanlara resimlerini WhatsApp tan gönderebilirim.
Ayrıca ilçemizde 300 dekar kaymakamlığın ağaçlandırma sahasına yalnız bakmaya calisiyorum.İlcemiz halkı biraz yeşili kendi kapısında olmazsa umursamıyor bu nedenle yalnızım.Burada da budayip gubreleyip suladigim ağaçlar diğerlerinin üç katı boya ulaştı. kisaca çam sedir suyu sevmez diyenler neye dayanarak diyorlar.

Öğretmen50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön