View Single Post
Eski 26-10-2019, 18:23   #60
hakansalihoglu
Ağaçsever

hakansalihoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2019

Herkese merhaba, arkadaşlar görseldeki çam fidelerinden 2 adet hediye geldi. Ankara'da yaşıyorum ve hediye geldiğinde ölmek üzereydiler. Haftada 1 suladım fide poşetinin altını tamamiyle kestim ve her gece spreyleme şeklinde dallarını nemlendirdim ciddi canlandılar. 72 litrelik saksılar aldım. Diplerinde 4 delik mevcut. Drenaj olsun diye 1 sıra diplerini büyük çakıl taşları ile doldurdum. Çiçekçi ve seracılara sordum saksıda durmasının bir sakıncası olmaz sen yaşadığın sürece yaşarlar yazın 3 günde 1 kışın haftada 1 sulaman yeterli olur dediler ve markasını bilmediğim bir toprak önerdiler mavi çuvallarda satılıyor. Süs bitkileri saksılar vs için uygun gibi bir şeyler yazıyordu üzerinde ve steril olduğu gübre karışımları vs barındırdığı yazmaktaydı. Çiçekçi ve seracılar ilk yıl sulamam yeterli ikinci yıl ise 2 ayda 1 bitki besini ile sularsam daha canlı olacaklarını saksımın ise küçük yerine direkt büyük boy olmasından ötürü 5 6 yıl toprağı değiştirmeden kullanabileceğimi söylediler. Üzerine ise ağaç kabuklarıyla malçlama yapmamı da önerdiler. Bu sayede güneşten yanmaz soğuktan üşümez ve çürüdükçe bitkiye gübre olur balkonda yaz kış sorunsuz bakabilirsin dediler. Şimdi arkadaşlar benim 2 sorum var. Birincisi çam ağaçlarımın cinsi nedir ikincisi ise siz dikerken ve bakarken bana ne önersiniz ? Ben apartman bahçelerinde görüyorum 5 katlı binayı geçmiş çok güzel gelişmiş ve o çamlara özeniyordum altta örnek olarak bahsettiğim çamıda eklicem acaba cinsi aşağıdakiyle aynı mı ?

hakansalihoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön