View Single Post
Eski 30-09-2007, 13:31   #13
habibe
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Teşekkür ederim Mine Hanım.
Bir adet yapıncak asmam var. Her yıl rastgele ve göz kararı ile budama yapıyordum. Tanelerin arasında boşluklar ve kahve renkli üzüm taneleri oluuyordu. Salkın miktarı ise her zaman çok fazla olurdu. Fazla salkımları oluştuğu ilk anda ara ara alarak seyreltiyordum. Geçen yıl kükürt önermişlerdi onu da yapmıştım. Durumunda bir değişme olmadı. Bilinçli budama yapılmadığı için çardak görüntüsünde oldu. 1998 de diktiğim asmam bu zaman içersinde gövdesini kalınlaştırdı tabi. Geçen sene bu kalın dallardan birini budadığımda 2 gün boyunca o kısmından öz suyunu akıttı. Buda beni üzdü. Kendi haline bırakınca da olmuyor Durum bu .. Birde ilginç gelen birşey oldu, Yan apartmandaki komşu kendisine bir dalından uzatmamı istedi. Ucunu kendi balkonuna çektiği ipe bağladık. Bu yıl ki üzümler sadece komşuya uzattığımız tek dal üzerinde oluştu. Öyle ki ağırlığa dayanamayan ip kopunca üzümler bana geri geldi ) Gözüm kalmamıştı dersem yalan olurdu.
Şimdi, bu uzayıp aşşağıya düşen dalı budasam mı diyorum. Asmada dengeyi bozdu çünkü.
Sevgiyle kalın.

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön