View Single Post
Eski 27-12-2018, 10:08   #6
tascimustafa
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-12-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi my1981 Mesajı Göster
Sn usuk
Mesajinizi yeni fark ettim. Gecen sene dagitilan inek kredisi araciligi ile 1o tane inek almistim. Hepsi gebe duve idi. Ilk dogumlarini yaptiktan sonra ikinci gebeliklaerini bir turlu tutturamadik. Ortalama 4-5 kere suni tohumlama yaptirdik. Kimi kizginlik gostermiyordu, kimi suni tohumlamadan sonra hic kizginlik gostermiyordu gebe zannediyorduk ama kontrol sonrasi hayal kirikligi. Veteriner bir problem olmadigini soyluyordu ama nafile. Bu konuyu o gunden beri arastiriyorum bir suru sebebi var ama kendi vardigim sonuc ve uyguladigim sonuclar sunlar. Oncelikle ineklere verdigim yemin markasini degistirdim. Yemin icine katilmasi gereken premiksin eksik veya iyi karismadigini dusundugumden. Ayrica yemlemeyi sadece kaliteli cayir otu ve alinan sut miktarina gore sut yemi vermeye basladim. Ayrica ayda bir defa ademin (vitamin karisimi veteriner arkadaslar daha iyi aciklar) vurmaya basladik. Son olarakta suni tohumlamayi biraktik salinik haldeki 10 inegin icine 1 adet tosun biraktik her seyin zamanlamasini onlar daha iyi biliyor. Su an donen bir inek yok gibi gozukuyor ama hepsinin kesin sonucunu 1-2 ay icinde ancak aliriz o zamn tekrar yazarim.
Bu kouda ayrica sunlari paylasnak istiyorum. Hayvanlarin hepsi farkli yerlerden alindi. Hepsi ilk dogumlarini yapti ama bu dol tutmama ya da kizginlik gostermeme sorunu yuzunde batmak uzereyiz. Sorunun sadece bizim hayvanlarda oldugunu zannediyordum nedense herkes bu sorunu sakliyor. Biraz zorlayinca anlatmaya basliyorlar. Bence inekcilikteki en buyuk sorunlardan biri. Konuyu okuyan baska ureticilerde deneyimlerini paylasirsa sevinirim. Herkese saygilar.
Kardeş Merhaba bende de aynı problem var. Senin tosun faydalı oldu mu ?

tascimustafa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön