View Single Post
Eski 16-11-2018, 12:31   #16
Muda
Ağaç Dostu
 
Muda's Avatar
 
Giriş Tarihi: 12-02-2013
Şehir: Afyonkarahisar
Mesajlar: 3,806
Başka bir şeye bakarken yabancı bir sitede rastladım. Belki faydası olur.


Dut, iki ana hastalıktan muzdarip olabilir: bakteriyel yanıklık (Pseudomonas syringae) ve mantar yaprak lekesi (Phloeospora maculans). Her iki hastalık da yapraklaşmaya neden olur ve aynı zamanda aynı ağaçta da olabilir.

Fungal yaprak lekesi sadece yaprakları etkiler. Yeşil veya sarı bir haloya sahip küçük, koyu kahverengi lekeler gösterirler, giderek büyürler. Doku, koyu kahverengi kenarlar ve mantar ile beyaza dönerek ölür ve daha sonra ağaç boyunca rüzgar ve yağmur sıçramasıyla yayılır. İyi hijyen problemi çözmek, düşen yaprakları çıkarmak ve ağaçtan iyi hava akışı sağlamak için yardımcı olacaktır.

Bakteriyel yanıklık daha ciddi bir problemdir çünkü yeni sürgünleri ve yaprakları etkiler. İlkbaharda yeni ortaya çıkan yapraklar, sarı bir halo ile çevrelenmiş büyük açısal kahverengi veya siyah noktalara sahip olacak ve yapraklar bozulmuş ve kıvrılmış olacaktır. Cankerler, geri kalan ölülerde gelişecekler. Bakteri bu kanserlerden sızar ve ağaç boyunca yayılır.

Sonbaharda tüm ölü odunları eritin ve herhangi bir enfekte olmuş materyali araziden alın. Bakır oksiklorür (su litresi başına 5 gram) ile püskürtebilir, bagaja girebilir ve yönetebileceğiniz kadar yüksek olabilir. Hijyen yayılmasını kontrol altına almak için hayati öneme sahiptir.

https://thewest.com.au/news/wa/beati...s-ng-ya-136384

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön