View Single Post
Eski 26-07-2018, 16:00   #113
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
@ hosseda; bilgiler için çok sağolun. Ailede hanımla kız kuzu yemez, oğlanla ikimiz yeriz. Dolayısıyla 20 kg. luk kuzular bizim neyimize Amacım, tek seferde bir büyük tavuğu pişirelim, (ki tekli olanında da bunu başardık, ikilisinde bunu daha rahat yaparız herhalde) yine tek seferde bir tarafa kuzunun budunun yarısını asalım, yanına da dana eti asıp veya dibine tabağa koyup pişirelim.

Yani fırından aşırı beklentimiz yok, arada bir halini soralım yeter.

Resimdeki gibi üç farklı şekilde pişirebiliriz. 1 ve 2 de içeride hapsedilen ısının yeterli olması lazım. Teklide tavuğu 2 saatte pişirdiğine göre ikilide işimiz daha zor olacak; ya içerisine dalları daha çok koyacaz ya da daha kalın odun koymamız gerekecek. Olmazsa da bu şekilde yalıtım pek yeterli gelmedi deyip teklide tavuk pişirmeye devam diyeceğiz. Ancak küp gibi koskoca kalın döküm parçalarının geç ısınıp geç soğuyacağını (ekmek yaptığım döküm tencereden biliyorum) ve tuğladan-çamurdan yapılan tandırlardan daha iyi yalıtım sağlayacağını düşünüyorum. 3 nolu pişirme yönteminde ise altta ateş yanacak üstte et dönerek pişirilecek, burada tek sorun ateşin yaklaşık bir metre aşağıda yanıp yanmayacağı. Teklideyken gayet hararetli yanmıştı, hatta ne güzel 'ateş ocağı' olacak diye düşünmüştük.

Name:  kuyu.jpg
Views: 2508
Size:  39.8 KB

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön