View Single Post
Eski 14-12-2017, 13:26   #1499
A_NOMAD
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fatih_Soydemir Mesajı Göster
Renk değişimi nasıl oluyor bilmiyorum ama daha önce sarı yetiştiren vardı forumda ve çok aşı büyüktü en az 5 yıllık civarı onda değişmeden büyüdüğüne göre bilmediğimiz bir durum var. normalde ben tek eflatuna yakın renk diye biliyorum bunları ama son 3 senedir hiç görmediğim renkleri mevcut buna limon yeşili açan rengi de dahil belki ORTANCA' lara yapıldığı gibi katkı maddesi ile renkleri değişiyordur Mavi rengi elde edebilmek için katkı maddesi kullanılabiliyor ortancada ama etkisi geçince yine aynı orjinal rengine dönüyor bendeki yavru ağzı olanın bile renginin değişmeyeceği meçhul seneye.
Cevabınız için teşekkür ederim.

Eğer yanlış anımsamıyorsam doğal renkleri kırmızı, pembe, sarı ve beyaz ile sınırlı, bunların dışındaki renkler bir şekilde sonradan kazandırılmış ama mavi renk dışında (ki mavi çiçekli schlumbergera ben hiç görmedim) boya maddesi kullanıldığını/kullanılabileceğini pek sanmıyorum. Bu bitkiler sulamaya karşı bile fazlasıyla hassaslar, boya gibi bir katkı maddesine kayıtsız kalmazlar diye düşünüyorum ama elbette insanoğlu bunun bir yolunu bulmuş da olabilir, hemen itiraz etmemek lazım

Asıl gereken 'satış için üretim yapanlardan' bilgi almak ama hiç öyle birini tanımıyorum, buralarda satışını yapanlar da genellikle zincirin üçüncü-beşinci halkası. Yani onlar sürekli bu sarıları, beyazları çoğaltabiliyorlarsa mutlaka özel bir yöntemi/bir püf noktası olmalı...

O çok büyük sarı schlumbergerası olan üyeyi hatırlıyorsanız belki ona danışılabilir

Sizin yavruağzında değişiklik olmaz gibi geldi bana, umarım yanılmıyorumdur, çok güzel maşallah

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön