View Single Post
Eski 25-07-2017, 16:07   #25
hosseda
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Dikilmiş incir ağaçlarıyla, hayıtlarla ve çok eskiden yapıldığı belli olan kuru taş duvarlarla arazilerin sınırları belli. Alım sırasında sahibi zaten elle size tariflerde bulunuyor, şu zeytin bu bahçenindir dededen beri zeytinini biz toplarız, incirler aynı şekilde bize aittir gibi. Sonra ölçüm yaptırırsınız çakılan kazıklardan ip çekince hiçte anlatılan gibi olmadığı görülür. Kadastro geçerken ölçümler keyfe göre yapılmıştır, bazı kıvrımlar yok varsayılmış düz hatla arazi belirlemeleri yapılarak bir tarafa haksızlık yapılmıştır. Haksızlığa uğrayan taraf olarak düşünürsünüz koca arazide 5-10 metre gitmiş mühim mi nasıl uğraşacağım ben şimdi bunla der unutursunuz. Bunun yanında yamaç arazide sınır için duvar yapıyorsanız ustanız sağlam zemin bulalım yoksa göçer bu duvar der, bir kaç metre içerden kazar temeli, duvar biter bir yıl sonra komşunuz telin dışına hemen duvara bitişik ağaç dikmeye kalkar. Bu işler zor işler.

Geçende pazarda soğan patates seçtim kaplar arabanın üstünde sıramı beklemedeyim, bir bayan geldi bir kabı aldı doldurdu soğanı, zınk diye uzattı satıcıya. Satıcı da aldı tarttı verdi bayana bayan gitti, benim sıra hakkımı sen korumazsan kim koruyacak diye sitem ettim ama ne fayda kurnazlık yapmayı marifet sayan bir tane iki tane değil ki...Her tarafı istila ettiler.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön