View Single Post
Eski 16-04-2017, 16:48   #1496
Dumlupınar
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Batı Rüzgarı Mesajı Göster
aslında daha önce sormuştum ve oriental lilyum denmişti.ama ben kokusundan ötürü dahası aldığım paketlerin üzerinde mis zambağı yazmasından ötürü mis zambağı olarak biliyordum.Bu vesileyle zambağımın tam cinsini ismini öğrenmiş olsum teşekkürler...

Aslında çok daha çeşit zambağım vardı ancak acemilikten bilgisizlikten ve en önemlisi de becreriksizlikten bugünlere getiremedim.Şu paylaştığım resimlerin yarısından azını geçen seneye çıkarabilmiştim.Bu sene yerini değiştirdiğim soğanlardan sadece bir tanesi çiçek açacak gibi gördüm.Bakalım benimkiler de uçlarını gösterdiler umarım bu son elimde kalanları sonraki senelere çıkarabilirim...
Merhaba,hepimiz için durum neredeyse aynı gibi gözüküyor.Beceriksizlik,acemilik değil de,biraz tecrübe gerekiyor.Zambakların devamlılığını sağlamak herkesin harcı değildir.Zaten görüldüğü üzere sayfalarda kayda değer istikrarlı şekilde fotoğraf paylaşımı neredeyse yok.

Kumlu,humuslu,kompost gübreli,geçirgen toprak yapısını görülüyor ki sağlayan çok az üye var.Ya da hazırlanan toprağın uygun özellikte olduğunu zannediyoruz.Ya da sulamayı dengeleyemiyoruz.Bu bitkinin hatalı sulamalara affı yok.Güneş çok istiyor.Kök bölgesi güneş sevmiyor.Köklerin aşırı sıcaklara tahammülü yok.Hele soğan çapı çok iri değilse veya küçüklü soğanlar dikildiyse yine bitkinin toprak üstünden ince sapı yanabiliyor.Kesinlikle küçük çaplı soğanlar oriental veya asiatic (kokusuz) tür olsun gölgeleme istiyor.

Bununla da bitmiyor.Saksı da dikili olan soğanlar daha fazla uğraştırabiliyor.Saksının rengi koyu renk ise güneşi çok çekiyor.Aşırı ısınan saksıda dikili zambakların kökleri aşırı sıcaktan etkileniyor.Saksı beyaz renk bir boya veya beyaz kağıt havlularla korunmaya alınırsa sonuç daha güzel oluyor.

Drenaj,sulama,toprak yapısı,torfa dikim,toprakta tuzluluk yaratan gübre kullanımı,hele hele her sene güzel açmalarını sağlamak için yazılacak çok şey var.Hadi hepimiz tecrübelerimizi deneyerek yaptığımız hataları aktaralım.Eminim bu sayfa daha güzel olacak.Herkese SELAMLAR...

Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön