View Single Post
Eski 05-04-2017, 22:41   #1481
Batı Rüzgarı
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yardimcierhan Mesajı Göster
Ya demek öyle Batı Rüzgarı...
Ben torfa ektim direkt. Topraklarını değiştireyim olmadı. Teşekkür ederim bilgilendirme için : ) Sizin önerebileceğiniz ideal bir toprak karışımı var mı?
hiç bir soğanlı çiçeği torfa dikmeyin.hem buna fiziksel olarak uygun değil hemde satılan çoğu torf zaten kalitesiz.

kumlu bahçe toprağı olabilir.toprak çok sert ise biraz torfla yumuşatabilirsiniz.aslında torfta zambak çiçek açmaz değil ancak torfta uzun vadede çürüyor.benim bilgisizlikten torfa etkiğim çoğu zambağım çiçek açsalarda çoğu çürüdü...yine kesin çürür de demiyorum.zambağın türüne ve torfun kalitesine göre bişey de olmayabilir ancak risk büyük...

değişim yapacaksanız köklere mümkün olduğunda zarar vermeme çalışın.tabi soğanlar sağlam kalmışlarsa...bazı zambaklar boğaz kökleri yapar.bu yüzden seneye kalmasını istiyorsanız derin bir saksıya derine ekeceksiniz.boğaz kökleri dışarıda kalırsa soğan güçsüz kalır.

sorunsuz bir toprak değişimi sonrası saksıyı bir kez derinlemesine sulayıp sıcak bir yere koyun.sürgün verene kadar da aşırı sulamadan kaçının.

Düzenleyen Batı Rüzgarı : 05-04-2017 saat 23:35
Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön