View Single Post
Eski 22-01-2017, 21:36   #20
MaynaVira
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-04-2016
Not: Bu mesajda güncelleme yapıldı.
--------------------------------------------------------------------------------------

Olaylara bilimsel açıdan yaklaşmayı seviyorum. Tabii bilimden anladığım kadarıyla...

Aşağıdaki periyodik tabloda, elementlerin elektron ilgisi değerleri verilmiş.
Elektron ilgisini çok kabaca tanımlayacak olursak (adından da anlaşılacağı üzere);
Bir elementin veya bileşiğin, dış ortamdaki elektronları kendine doğru çekme isteği diyebiliriz.

Elektron ilgisi yüksek olan elementler ve bunların ilgili bileşikleri konuya ne kadar dahil oluyorsa,
canlı organizmalar için o derece sorunlar çıkabiliyor çünkü moleküllerin yapısı bozuluyor ve yeni bileşikler peyda oluyor.
Tabii bu bahsettiğim, tüm durumlar için geçerli değil. En basit örneği kararlı bir bileşik olan (NaCl) sofra tuzu...
(Öte yandan, NaCl çözeltileri yüksek korozif etki gösterir).

Tablo, kJ/mol değerleri göz önüne alarak hazırlanmış.
Periyodik tabloda soldan sağa ve aşağıdan yukarıya doğru gittikçe, değerlerin -genellikle- arttığına şahit oluyoruz.

Buna göre su arıtma, antibiyotik vb. alanlarda kullanılan;
► Flor; elektron ilgisi en yüksek olan ikinci element... Neredeyse her şey ile bileşik oluşturma niyeti var.
(İlgili durumlarda canlılar için oldukça zararlı).

Antibiyotik demişken; florokinolon içeren antibiyotiklerin kullanımına dair ciddi şüpheler mevcut.
Geniş bir zamanınızda bu bağlantıya bir göz atmanızı öneriyorum.

Kabaca ve sözü çok uzatmadan, yaygın olarak bildiğimiz konulara değinecek olursak;
► Klor; dezenfektan olarak geniş bir kullanım alanı var. Sucul canlılar için zararlı.
► Brom; dezenfektan; güneş ışığı altında, klora kıyasla daha etkili ve suda daha iyi çözündüğü için kokusu da az.
Yüzme havuzlarında kullanıldığında, cildi klora göre daha az tahriş ediyor. Sucul canlılar için zararlı.
► İyot; dezenfektan; tentürdiyotta bulunuyor. Sucul canlılar için zararlı.

► Oksijen; oksijenli su ve ozonda mevcut, bize olduğu kadar bitkilere de gerekli.
► Kükürt; bitkilere yönelik inteksisit, fungusit, gübre olarak kullanılıyor.
Hidrojen ile birleşerek, solunması çok zararlı olan hidrojen sülfit (H2S) gazını oluşturuyor.
Sülfürik asit (H2SO4) içerisinde mevcut.

Şimdi ben bunları neden anlattım? Bir yere varacaktım ama neresi olduğunu unuttum.
En iyisi (eğer hatırlarsam) bir sonraki mesajımda değinmek...

Yüksek çözünürlüklü fotoğraf için buraya tıklayınız.

Eklenen Resimler

Düzenleyen MaynaVira : 23-01-2017 saat 11:16 Neden: Güncelleme yapıldı.
MaynaVira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön