View Single Post
Eski 20-12-2016, 05:39   #291
Jezebel
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kalon Mesajı Göster
Eklenti 616167

Burada lychee lerin yeni yerlerini alması var. Artık özen göstermekten sıkıldım. Normal saksı kullanmadım bu sefer. Her ne kadar 'özen' göstermesem de 18 litrelik tenekelerde de bi nebze daha fazla demire kavuşurlar diye ümit ediyorum.
Ayrıca özel toprak hazırladım. Leonardit ekledim yanmış gübre ve ekleyeceğim toprağı bayağı uzak bir yerden el arabasıyla taşıdım. Son seferlik izmineral de verdim. Bir kaç tane de solucan topladım saksılarına bıraktım. Onlar için topladığım yağmur suyu ile can suyunu da verdim.

Ama bu son...Bundan sonra artık uğraşmam. Büyürse bizimdir değilse keyfi bilir.

Sn.Kalon, kural geregi bitki kökü geliştikce bir boy büyük saksıya almak.
Yani bitki kökü alt delikten gözükünce bir boy büyük saksıya alıyoruz, 10 boy değil.
Aynı bebek gibi, büyüdükçe elbisesi bir beden büyüyor, 1 yaşına gelince 40 beden giydirilmiş bebek gibi olmuş
Şaka bir yana , kademe kademe kök dipten göründükçe saksı büyütüp, hazır steril torf kullanacaktınız.
Kullandığınız toprak sanırım yurdum tarla toprağı Liçi için uygun değil, zamanla peyder pey saksı harcına karıştıracak alışmasını sağlıyacaksınız.
Nasıl ki 6 aylık bebeğe "sen büyüdün, hadi al sana bir tabak kuru fasulye , ye bakalım, afiyet olsun " demiyorsak bebek Liçi' ye de tarla toprağını yutturamadık, boğuldu. Neyse hatalar ders almak içindir. Saçlar malüm değirmende ağarmıyor, böyle böyle öğreniyoruz, öldüre öldüre
Saygılar.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön