View Single Post
Eski 15-11-2016, 14:24   #116
lunatic
Ağaçsever

lunatic's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2008
Ben de 3 vakte (üç yıl muhtemelen) bir arsa alıp ev yaptırmak istiyorum. Doğal gazın olmadığı bir yer olacak. Hata elektrik rüzgar türbini ve güneş panelleriyle sağlanacak. Rüzgar türbininden elde edilen fazla enerji pompaya bağlı su kazanında ısıtıcı üzerinden boşaltılarak kullanılarak ısıtmaya destek sağlayacak. Bu durumda ısı pompası en iyi tercih ve alttan ısıtma en iyisi gibi duruyor. Ancak boruları betona gömmeyi bir türlü hazmedemiyorum. Bir delik ve evin altı üstüne gelir. Bunu yerine zemin döşemesinin altına kum veya tuz gibi bir malzeme doldurulsa ve borular bunun içinde kalsa tamiratı çok kolay olmaz mı? Yerler ısıyı iyi iletmese de lambri olacak, ıslak zeminler karo (ama karoyu kuma monte edemezsin.) Tamirat için çıkar döşemeyi tamir et gitsin. Toshibalar şu anda en yüksek (4.88 e ulaşıyordu galiba) COP değerine sahip. 3 vakte kadar teknoloji daha da gelişir. Havadan yerine kuyu suyundan ısı pompalamak nasıl olurdu acaba? Elektriği güneş/varsa rüzgardan sağlayacağı için gündüz paso çalışır ısınan zemin de ısı pompasının daha az çalışmasıyla desteklenerek beni gece boyunca idare eder diye düşünüyorum. Ayrıca güneş enerjili sıcak su sistemi kullanan var mı Ankara'da? Bir işe yarıyor mu acaba ondan da destek alınsa. Yoksa sistem kışın tamamen kullanılmaz mı oluyor? ısı pompalarına bu sistemler de entegre edilebiliyormuş ama işe yaramıyorsa faydası yok tabii.

lunatic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön