View Single Post
Eski 08-02-2016, 17:53   #1438
ElektroNet
Yeni Üye

ElektroNet's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2016
Öncelikle Sayın Zeytinci ve bilgilerini esirgemeyen tüm arkadaşlara sonsuz teşekkür ederim.
Melisa çiçeği ile 2 yıl önce tanıştım. Çiçekci bir arkadaşımdan çiçek aldığımda dikkatimi çeken minicik ama durumu pek iyi olmayan bir fide dikkatimi çekmişti bakıyordum ki çiçekçi arkadaşım senin evin bahçeli götür bahçene ek tutarsa güzel kokusu var demişti. Neredeyse ölmek üzere olan bu fidecik ile başladı Melisa maceramız. Küçük bir saksıya aktardım bahçemde yarı kapalı bir yerde muhafaza ettim hergün sabah akşam az az su verdim kendini toparladı ve şımardı. Kış geldi ev içine aldım salonda yerini sevmiş olacak ki kışın ortasında 3 gün parfüm kokusu aradım sonunda o yoğun parfüm kokusunun o minicik çiçeklerden geldiğini ve akşamları belirli sürede verdiğini fark ettim. Şimdi 2 yaşından biraz büyük dün dallarındaki beyazlanmış tohumlarını topladım. Maşallahı var 1 avuç tohum var ama tohumlar ile nasıl bir yol izleyeceğimi tam olarak bilmiyorum. Topladığım tohumları pamuklu bir bez üzerine serip kurumasını bekliyorum. Zannediyorum kuruduğunda dış kapsül denilen kabuklarından ayrıştırılıp içindeki asıl tokumlara ulaşmam gerekecek Sayın Zeytinci bu konuda kısa bilgiler vermiş aynen uygulamayı düşünüyorum. Forumdan geçen yıl üye olmadan birçok başlığı okuyup çelikleme yöntemi denedim ama bu konularda hiç deneyimim olmadığından başarılı olamadım. Şuan tohumlarını topladım hafif sararmış yapraklarını uzaklaştırdım ve ortam ısısı 10-15 derecelerde olan atölyemde cam kenarında güneş alacak şekilde muhafaza ediyorum. Tohumlardan yenilerini yetiştirebilirsem tüm bahçemde her bir köşeye yaymak istiyorum. İnanılmaz bir kokusu var ama biraz uzaktan olacak 1-2 metre yakında olduğunda insanın nefesini daraltacak kadar yoğun kokusu var. Bu bitkiyi çok beğeniyorum ve forum ile bu sayede tanıştım. Üye olmanın zamanı geldiğini düşüneren az evvel üye oldum. Aranızda olmaktan çok memnunum ve 1 yılı aşkın süredir gizlice bilgilerinden faydalandığım emeği geçen tüm arkadaşlara tekrar sonsuz Teşekkürlerimi sunarım. Selamlar, Sevgiler.
Ali Kemal

ElektroNet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön