View Single Post
Eski 24-01-2016, 13:08   #35
Blacksoul1903
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2010
Başka üyelerimize bilgi olması mahiyetinde tecrübemi ve mevcut bahçemde kurulu damlama sistemini anlatmak istiyorum: Bahçemiz yaklaşık 7 dönüm kadar. Dikdörtgen biçiminde uzun kenar(taşıt yoluna paralel olan) 220 metre, kısa kenar (yola dik olan) yaklaşık 50 metre. Bu 50 metrelik kenar bazı bölgede 60 metreye çıkmakta bazı bölgede 40 metreye inmekte. Aslında tam bir dikdörtgen de denemez. Bahçenin eğimi bazı yerlerde %13'e kadar çıkıyor. Yamaç bir arazide yer alan bahçemin en yüksek noktası 430 metre rakımda. Taşıt yolundan ilerledikçe rakım azalıyor ve yaklaşık 425'e düşüyor. 5 tonluk depomuzu rakımın en yüksek olduğu köşeye koyduk ve yola paralel şekilde yaklaşık 100 metre 2,5 inç sonrası için 1,5 inç boru kullandık. Yola dik olarak damla borularımızı döşedik. Sıra arası 7 metre (yol boyunca) ağaçlar arası 4 metre (yola dik olan). Yukarıdaki damlama ile en alttaki damlamanın aynı miktarda su verebilmesi için basınç ayarlı hat üstü damlatıcı kullandım. Şu ana kadar bu sistemden çok memnun kaldım, hiçbir sıkıntı yaşamadım (kirpinin damlamaya verdiği zarar haricinde). Umarım bu bilgiler en azından bir kişiye faydası olur. Kolaylıklar dilerim.

Blacksoul1903 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön