View Single Post
Eski 17-12-2015, 11:10   #74
pria
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Verdiğiniz bilgiler ve uyarılar için teşekkür ederim sevgili dostlar..

Aslında, benim düşündüğüm sistem ile kurulacak tesisat oldukça uyumlu ve benzeşiyor..
Örneğin; kombiden mutfağa döşenecek boruların mesafesi 9-10 metre..Benim olmasını düşündüğüm sistemde ise, mutfağa seramik döşeme altından gelen petek borularını tam mutfağın açıkta kalan zemininde daire veya S şeklinde 3-4 metre daha uzatmak ve hanımların en çok vaktini geçirdiği mutfak zeminini ısıtmak gibi birşey..Ya da salonun ortasındaki boş alanda 4-5 metre boruları dolandırıp nisbeten zemini de ısıtmak..

Bir de, burada okuduklarımdan aklımda kalmış olsa gerek; kombiden her peteğe giden boruların aynı uzunlukta olması gerekiyormuş gibi..Yanlışım varsa düzeltin lütfen..

Sayın MeyveliTepe, ben boruları çok sık değil, her odada uygun boş ve ayak basılan alanlarda kıvrımlandırıp nisbeten zeminden de bir ısı yayılmasını arzu ediyorum..Tabi, kombiyi fazla yormadan ve fazla yakıt sarfiyatına sebep olmayacak uzunlukta olacak borular..
Dediğiniz bir ölçüde doğru..Her peteğe giden boruları ben 2-3 misli uzatıp zemin altında yayarsam tabi ki zemini de ısıtayım derken borulardaki suyu aşırı soğutmuş ve dolayısıyla kombinin bunu gidermek için aşırı yüklenmesine neden olacağım..Ama ben bunun geçici bir yüklenme olacağını sanıyorum..Çünkü hem petek hem de kısmem zeminlerin yaydığı ısıyı antredeki 21-22 dereceye ayarlı oda termostatı algılayacak ve ancak bu ısı düştüğü zaman kombiyi devreye alacak..Ama, zeminden de ısı yayıldığı ve ısınan zeminin geç soğuyacağını var sayarsak, kombi daha geç devreye girmek zorunda kalacak gibi düşünüyorum ben.

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön