View Single Post
Eski 25-11-2015, 16:00   #84
murat doğan
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-07-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaikon Mesajı Göster
Justice selam, bu prensiple çalışan aparatları tanımlarken atladığın bir nokta var. Manyetik alan etkisi sadece kireç kristallerini yüzeylere tutunma özelliği olmayan aragonit yapısına geçirmiyor, bununla birlikte suyun yüzey gerilimini düşürerek, çözücülüğünü de artırıyor. Bu da sudaki molekül boyutu küçülmüş minerallerin çözünürlüğünün artmasına yol açıyor. Dolayısıyla hem kireç hem de sudaki diğer mineraller dediğin gibi toprak yüzeyine serpilmiş olmuyor, olağan duruma göre daha fazla süzülmüş, köklere ulaşan miktarları artmış oluyor. Molekül boyutu küçülen tüm minerallerin kökler tarafından emilimi de artıyor. Benim tespitime göre bitki sulama suyunda bu sistemin kullanımı kireçlenme önleyici özelliğinden çok bu nedenle faydalı. Diğer yandan arıtılmış su faydalı derken arıtma şeklini de belirtmek gerek diye düşünüyorum; ters osmoz mu, reçine mi, hang arıtma? Örneğin su saflaştırıldıktan sonra eklenen mineraller arasında bitkiye yaramayanlar da olabiliyor, suyun sertliği çok düşük veya çok yüksek ise, pH'ı uygun değil ise bunlar bitkiye faydalı olmayabilir. Manyetik kireç önleyici sistemler bir arıtma sistemi olmadığı için, sudaki mineral kompozisyonunu ve miktarlarını değiştirmediği sadece bunların fiziksel yapılarına etki ettiği, molekül boyutu ve çözünürlüklerini değiştirdiği için en doğrusu önce uygun suyu sağlayacak sistemi uygulayıp sonra manyetik şartlandırma sistemi ile bitkinin bu sudan maksimum faydalanmasını sağlamaktır. Bu sistemleri 13 yıldır üretiyoruz, bağcılık enstitülerinde, seralarda, tarım arazilerinde uygulamalarımız oldu. Bunlara ve resmi analiz sonuçlarına dayanarak bilgi verdiğimi bilmenizi isterim.
Sayın bonsaikon konuyu güncel hale getirmek ve manyetik etki yaratan apartalarla ilgili kendi tecrübelerimi de aktararak bazı konularda bilginize başvurmak istiyorum. Sizin üretiminiz olan aparattan daire girişi için olan aparatı alarak kullandım. gerçekten de etkisini gözle görülür şekilde görüyorsunuz. duşta dahi farkını hissettim. sulama suyu olarak da saksılarım da ve toprak yüzeyinde biriken kireçte ciddi anlamda azalma oldu. Bu anlamda faydası olduğu kesin. ancak şöyle bir durumda gelişti. Kullandığım aparat suyun geçişinde kirecin tutunması engelliyor ve konuda çok başarılı. ancak suyun geçemeyip biriktiği yerlerde mesela evye üstleri, duşa kabinler vb. yerlerde normal kireç birikimi ve kalıntılarından daha sert bir birikim oluştu. daha önce kireç çözücü ile rahatlıkla temizlediğimiz kireç kalıntılarını temizleyemedik. daha sert bir katman oluşturdu. bir sürü ürün denedik ama başarılı olmadı. sanırım kirecin yapısını değişmesi ile alakalı bir durum. en son çare sanayiden su zımparası alarak fayans ve mermerleri zımpara ile arındırdım. daha sonrada aparatı söktüm. şu anda genel amaçlı kullanmıyorum. Bu durumdan sonra aklıma şu takıldı saksılarda sulama suyunun her nekadar fazlalığının akıp gitmesini sağlasakta tüm su tahliye olmuyor. dolayısıyla gerek toprakta gerekse köklerde bir miktar su kalacaktır. açıkçası ben fayans ve mermerde oluşan birikintiyi görünce saksılardada zamanla bu birikintinin oluşmasında korkarak aparatı söktüm. evet saksının çeperlerinde ve toprağın üzerinde su tahliye olduğu ve akıp gittiği için kireç birikmiyor ama kalan su birikim yaratacaktır. ha diğer türlü olmuyor mu evet oluyor hatta toprak yüzeyinde ve saksılarda da oluyor. benim kafamı karıştıran nokta iki durumda da oluşan birikintinin yapısı. aparatla oluşan birikintiden fiziksel yolla ancak kurtulabildim. ben dönem dönem sirkeli su ve sıvı kükürt gibi şeylerle toprakta ve köklerde biriken kireçten kurtulmaya çalışıyorum. ama sanırım aparat sonrası oluşabilecek birikinti için bu tür geleneksel yöntemlerde pek başarılı olamayacak. sizde bonsai meraklısısınız sizin bu konudaki fikrinizi alabilir miyim. birde daire girişi için olan aparatı balkondaki musluğa takarak kullanabilir miyim mıknatısıh etkisi ne olur çünkü su miktarı azalmış olacak.

murat doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön