View Single Post
Eski 23-04-2015, 09:58   #30
naturalist_
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2015
Merhaba ben eski hesabım olan qwerty16' nın sahibiyim;
Şuan 15 yaşındayım ve hala bu konulara ilgim var.
2 sene önce yukarıda yazdığım ve tamamen kendi bulduğum doğalgaz kuluçka makinesinin yapımını anlatıcam. Yanlız bunu yapabilecekler en az 11-12 yaşındaki çocuklar kadar bir şeye beğlanebilmeliler . Çünkü ben yumurtaların çıkımına kadar onlarla yatar onlarla kalkardım. Yumurtanın her köşesine fosforlu kalemle yazdığım 1-2-3-4 yazılarını 6 saatte bir saati saatine çevirirdim. 15-16 gün sonra da her gün gelişimini karanlık odada altına ışık vurarak yumurtanın karartılarını izlerdim zaten civcivin olduğu kısım simsiyah hava kesesi ise kırmızımsı bir renkle kendini belli ederdi bende havalara uçardım. Çıkıma tam 3 gün kala büyük bir elektrik kesintisi oldu. Daha sabahtı ama petekler çoktan soğumuştu. Babamı uyandırıp yumurtaları hemen köye götürmemizi istedim. Köyde ufak bir yerimiz vardı ve burda çesitli hayvan besliyoduk halada besliyoruz. Daha 1 haftalık yumurtalara yatmış hindimiz vardı onun altına koymak istedim çünkü emeklerim boşa gidicekti. Babamda beni kırmadı sonuçta 25 gündür(hindi yumurtası) bu yumurtalarla yattım bu yumurtalarla kalktım. Bizim hindinin altına koduk yumurtaları. 3 gün sonra babam gitmiş bakmış hayvanın altına. bir bakmış benim civcivler çıkmış. Almış civcivi eve getirdi kardeşi de ölmüştü zaten.Hindinin daha bekleyecek 21 günü vardı çünkü. Bir baktım hayvanın ayakları yamuk. Bunun sebebinide ani ısı değişimine bağlıyorum. Hindimi bayağı büyüttüm. Sonrada hastalık kaptı öldü zaten.
Yapımına gelince bir adet plastik silindir şeklindeki lalipop kutusunun alıyoruz. Sonra bunun tabanından 6-7 cm lik yükseğe birbirine paralel 2 şiş geçiriyoruz. Bu şişlerin aralığını yumurtanın duracağı şekilde ayarlıyoruz. En altına bir çay tabağı koyup içini su ile dolduruyoruz. Yumurtalarımıza fosforlu kalem ile 1-2-3-4 diye ekvator kısımlarına numaralarımızı yazıyoruz ki 6 saatte bir çevirirken yerimizi şaşırmayalım diye. Yumurtaları her 6 saatte bir çevirin. Kendinize güveniyorsanız ve gereksiz bulmuyorsanız kolay gelsin

naturalist_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön