View Single Post
Eski 28-07-2007, 21:40   #24
egypt77
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2007
merhaba, ben sılajlık ve dane mısır üretimi yapmaktayım, daha doğrusu denemeler yapmaktayım, ilk olarak 1,5 dekar üzerinde dane denemesi yaptım, gübreleme yöntemini alışılmışın dışında gerçekleştirdim. amacım dekardan alacağım ürünün süresini kısaltmaktı, dolayısı ile 120 günlük orta erkencil dako 948 çeşidinde şu an için 30-40 gün önde ilerliyorum. ayrıca sılajlık mısırda dekardan alınan ortalama 6-8 ton verimi 11-12 tonlarda almayı bekliyorum.bu oldukça iyi bir süre ve miktar elbette ama asıl güzel olan yöntemin laboratuar koşullarında olmaması, çünkü aksi durumda genel bir uygulama olamazdı. tabi siz şimdi sabırla yöntemi öğrenmek istiyorsunuz, ancak sonuçları net olarak elde etmeden paylaşamayacağım. eğer klasik yönteme biraz da bilimsellik katarak uygulama yapacaksanız öncelikle tarlanızda son olarak hangi tarım yapılmış ona bakmalı ve toprak değerlerinbi ölçtürmelisiniz. alışılmış şekilde toprak altı gübresi vermek bazen zarar getirebilir. daha doğrusu yeterli ürünü alamayabilirsiniz. çünkü her hasat bitkisine göre topraktan bazı değerleri alır.azot,fosfor ve potas gibi. ideal değerlerin ne olduğunu yarın göndermeye çalışacağım size.

egypt77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön