View Single Post
Eski 16-02-2015, 12:44   #1
dongyul
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Dongyul / Bahçe

Bu siteyi görünce hemen üye olup bende bahçemi sizlerle paylaşmak istedim. Yüksek lisans öğrencisiyim ve bahçeye merakım 7 8 yaşlarında başladı ve her zaman her yıl nerede olursam olayım, bahçeme gelip ekiyorum biçiyorum ve satıyorum da evet ufak bir bahçeye sahibim bu size komik gelebilir ama gerçekten de organik olduğu için herkes benden bir şeyler almaya geliyor.

Bahçenin bulunduğu şehir : Kocaeli / İzmit

Bahçenin büyüklüğü : 150 metrekare

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları : Güneş her daim, Yılda her zamanı kuzeyden rüzgar alıyor, son dönemlerde yağışlar maalesef azaldı.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri : 8b

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) : Yazlık, hobi, ticari işyeri.

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? : önceki, hali bakımsız ot içinde taşlarla dolu bakımsız bir yerdi.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? : 23 yaşındayım neredeyse 18 yıldır bahçeyle uğraşıyorum.

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : hayır kendim yaptım.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz : maalesef yok.

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel): Bakımını kendimiz yapıyoruz.

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? Sebzelik, sera, meyvelik

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? : Bu bahçemi dünyaya göstermek istiyorum.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) : erik, gül, kiraz

Yazın çiçek fideleri; melisa, cadı gülleri, kasımpatı, çiğdem,yonca

Sebze fideleri; her türlü biber, biber, patlıcan,, domates ve salatalık çeşitleri, şifalı bitkiler..

Fidanlar; gül

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? : salatalık ve domates

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? : Pembe domates, serada salatalık ve Çin marulu

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? : Evet, tohumdan ve çelikle üretim yapıyoruz.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : kışın ve ilkbaharda depoladığım yağmur suyunu kullanıyorum yetersiz gelirse bu yılda en fazla 2 defa olmak koşuluyla çeşmeden sulama yapıyorum.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? : Damlama ve sera içinde torf kullanıyoruz.

Toprak özellikleri : Kraç bir toprak yapısı mevcut ve doldurma toprak

Kompost yapıyor musunuz? : evet genellikle evsel atıklardan yapıyorum.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? : evet fazla gübre kullanmaya bağlı olarak bitkileri aşırı büyütüp ürün alamamıştım.

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? : zirai mücadele çok az miktarda ziraat odasına danışarak yapıyorum.

Bahçeniz organik mi? : evet çünkü hayvan gübresi kullanımı yapılıyor ve zirai ilaç çok az miktarda.

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? : hayvan gübresi ve 3.18 ve 3.20 gübreleri arada kullanıyorum.

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? : yok

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? : Damlama ve karık sulaması az miktarda.

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soğuk alıyor mu? : vadinin tam ortasında yer alıyor ve sadece kuzeyden rüzgar alıyor.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? : sera ve bahçem

Tetanoz aşısı oldunuz mu? : Evet

Bahçemden görüntüler ^^

Name:  PicsArt_1424089824316.jpg
Views: 6972
Size:  75.8 KB

Name:  PicsArt_1424089883751.jpg
Views: 6854
Size:  70.8 KB

Name:  PicsArt_1424090012897.jpg
Views: 6916
Size:  70.1 KB