View Single Post
Eski 27-10-2014, 19:01   #1743
barba1981
Ağaçsever

barba1981's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2010
Merhabalar,başka konu başlığında yayınladığım iki mesajı birleştirerek cevap bulma ümidiyle buraya taşıdım,yardımcı olacak üstadlarıma şimdiden teşekkür ederim.Geçtiğimiz yıl eylülde diktiğim chandler cins fidanlarım ilk senelerini doldurdular.Dikimde kepçe ile kazım yapılarak toprağın gevşemesi ve sonra fidanların dikimine geçilmesinin daha iyi sonuç vereceğini bilmeme rağmen imkanlarımın müsait olmaması nedeniyle bu işlemi gerçekleştiremedim.Bel küreği yardımıyla ilkel bir dikim yaptım ve fidan çukuruna da doğal ya da kimyasal hiçbir gübre katmadım.Daha sonra damlama sistemimi kurdum ve yaptırdığım toprak analizi sonuçlarına göre kısıtlı bir gübre programı uyguladım.Şu an fidanlarım 1-1.40 mt civarında.Sormak istediğim konu ilk yılını geride bırakan sağlıklı bir fidanın(tüplü olarak dikilmiş) boyunun ne kadar olması gerektiği?Yaz boyunca haziranın sonlarına kadar yan dalları budamaya ve tek sürgünü büyütmeye özen göstermiştim.Mart ayında nadir oluşan çift dalları teke indirmeyi ve 2. sene sonunda lider dalın istenen ölçülere gelmesini hedefliyorum.Tekrarlamam gerekirse bir yaşını doldurmuş bir fidanın boy ölçüsünün ne kadar olması gerekiyor?
Temin edebileceğim yanmış hayvan gübresi mevcut.Bu aylarda fidanların diplerine karıştırmayı düşünüyorum.
1.Bu gübreyi vermek için ağaçların yapraklarını dökmesini beklemeli miyim?
2.Küçükbaş mı büyükbaş gübresi mi versem daha iyi olur?
3.Bu mevsimde verdiğim gübreyi toprakla karıştırmalı mıyım yoksa olduğu gibi bırakıp baharda mı bu işle mi yapmalıyım?

barba1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön