View Single Post
Eski 22-05-2014, 06:45   #67
ncp1963
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Evet arkadaşlar, tozlama konusunu, üreticilerin ve araştırmacıların tecrübelerini harmanlayarak değerlendirdim. Bir çok telefon görüşmesi ve bahçe gözlemlerimden sonra şöyle bir sonuca vardım ;

Chandler için ; %4 Franquette - %2 Fernette - %2 Ronde de montignac

Fernor için ; %3 Franquette - %3 Fernette- %2 Ronde de montignac

Bu şekilde bir yüzdelik oranı uygulayarak bahçelere son şeklini vermeyi düşünüyorum. Bunu tamamlamak için bazı çeşitler kesilip aşı ile değiştirilecek. Bazıları da fidan olarak dikilip ilaveler yapılacak.

Bahçeler 3. yazına girdi ve şu an ki tozlayıcı oranları ;

Chandler ; %6 Franquette - % 2 Pedro - % 1 Fernette - %1 Balkal - %1 Ronde

Fernor ; %8 Franquette - %1 Fernette - %1 Balkal - %1 Ronde

Bu şekilde bırakırsam uygun olmaz diye düşüyorum,Fernette'yi ve Ronde'yi çoğaltmış olacağım, siz ne dersiniz ?

Merhabalar

tüm kaynaklarda farklı farklı zamanlar var bazılarında chnadlerin dişi çiçeği altı gün açık kalıyor görünüyor bazılarında on gün, erkek çiçekler içinde durum bu, zamanlar hiç tutmuyor hatta bazı yerlerde açma günleri arasındaki gün sayıları bile çok farklılaşıyor..

bu etkinin sebebi, coğrafi farklılıkmı diyeceğim ama o tarihlerde etkili olur çiçeklenme süresi o kadar etkilenmemeli.

kısaca internet bilgi kirliliği dolu, her ben bilirim diyen yazmış

sayın formulaone en güzelini yapmışınız bahçenizde gözlemleyerek doğruya ulaşmaya çalışıyorsunuz bu da en doğrusu..

benim bahçemde tozlayıcı olarak fernette var. geçen yıl birkaç adet ronde de montigniac aldım onlarıda diktim, bir kaç adette balkal ve franquette alıp bir kenara onlarıda dikeceğim. ilerde fernettenin yeterli olmadığına kanaat getirirsem onlardan kalem alıp gerekli yerlerdeki fernetteleri aklıma yatan cinsle aşılayacağım. bu işin tek çıkar yolu bu kaldı nereyi okusak başka bir cins çıkıyor karşımıza.

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön