View Single Post
Eski 17-05-2014, 08:35   #75
ncp1963
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
merhaba

işe o şekilde bakarsanız evet demek gerek.

ama erkek polenler bir şekilde dişileri tozlamayı beceriyor nasıl olduğunu bende bilmiyorum ama oluyor.

örneğin fernettenin chandlerin maksimum çiçeklenmesine yakın erkek polenleri bitiyor görünüyor. ama chandler bir şekilde tozlanıyor. bu işin bilimsel olarak incelenmesi gerekli sanırım. birileri çıkar inceler umarım.

ama banakalırsa chandler için en uygun tozlayıcı fernette. neden derseniz chandlerin ilk dişilerin den başlayıp maksimum dişiye ulaşana kadar fernettenin aktif olarak erkek çiçekleri var. geriye kalan kısım içinde eğer hava yağışlı olmazsa aşırı rüzgarda yoksa. havada, yapraklarda, dallarda bahçe zemininde kalan erkek polenler tozlama işlerini devam ettirirler diye düşünüyorum bilmem yanılıyormuyum??

bir ek yapmak gerekli diye düşünüyorum,

bir cinsin tüm dişi çiçek açma dönemi boyunca bahçede erkek polen saçan cinsler koyduğumuzu var sayalım.

bu durumda tüm açtığı dişi çiçekler döllenen ağaç ne yapar sizce????

döllenen meyvaların hepsini yaşatıp büyüte bilmesi için bazı olmazsa olmazların en iyi şekilde yerine getirilmesi gereklimi??

tüm şartları sağlasak bile. ağaç, bu meyvanın bir kısmı fazla besleyemem deyip dökermi?

toprak şartları mükemmel olmayan, bahçe toprağını düzenli olarak analiz ettirip sonuca göre harfiyen topraktaki eksiklikleri gidermeyen, ilaçlamalarını zamanında yapmayan, toprak işlemesini düzenli yapmayan, sulamasını ihmal eden bahçe sahibi; mükemmel bir tozlayıcılar seçimi yapsa ne olur???

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön