View Single Post
Eski 09-07-2007, 22:21   #115
Sergüzen
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
Çok güzel, elinize sağlık. Maliyet hesabı çıkartma şansınız varsa bir çok arkadaşımız için çok bilgilendirici olacaktır.
Lambirinin m³ fiyatı nedir, su basmanı kaça mal oldu, mutfak kaça mal oldu, işçilik vs vs.
Sevgili Todor
Maliyet hesabı tabi ki çıkarabilirim. Öncelikle şunu söyleyeyim, ama bu iş hileye çok uygun.
Ben benim kulübemi 13.500YTL ye mal ettim.(Anahtar teslimi).

Usta ile 30 maddeden oluşan bir sözleşme yaptım. Bu sözleşmede anahtar teslim tarihini de belirttim. Ben hiç üzülmedim ve kulübemi 1 ay içinde teslim aldım. Teslim alma tarihim mart sonu. Benle ayni tarihte başlamış olan kulübeler hala bitmedi.
Ödemeyi anahtarı teslim aldıktan sonra yaptım. Usta malzemeleri getirdiğinde %25 ödeme yaptım sadece.

Kulübe 70 cm yüksekliğinde 12 demir kazık (10*10 profil) üzerine kuruldu.
Bu kazıklar üzerine 10*15 kalınlığında kalaslar kullanılarak taban oluşturuldu.
Yan dikmelerim de 10*10 ağaç kullandım.
Tabanda 1.sınıf sibirya çamı taban tahtası kullandım.
İç kaplamalar 1.sınıf lambri,dış kaplamalar 2.sınıf lambri.
Lambrinin m3 ü 750-850YTL. Ağacın m3 ü 650-750YTL.
İsolasyon ve çatı kaplama malzemesi olarak değişik alternatifler var.
Ben yan duvarlarda foamboard tabir edilen 2*4 cm kalınlığında köpük, çatıda 8 cm kalınlığında camyünü ve çatıda da şıngıl kullandım.
Banyoda serelin mütevazi lavabo ve klozetlerini kullandım.

Toplamda 8m3 ağaç kullanıldı. Bahçe düzenlemesini ve çitleri kendim tek başıma yaptım. Nede olsa hobi bahçesi,benim de katkımın olması gerekir.
İşçilik 3000-3500 YTL olarak hesap edilebilir.

Malzemeyi kendiniz alıp,bir ustaya gündelik ile yaptırırsanız maalesef fiat daha pahalıya çıkıyor. Gündelikte ustalar daha gevşek çalışıyor ve siz devamlı malzeme almak zorundasınız. Misal, bugün lambri, yarın çivi, öbürgün biraz daha büyük çivi vs. vs.

Marangozluk gibi bir beceriniz varsa, iki yardımcı ile bu işi yapabilirsiniz.

Benim kulübem 20m2 alan üzerine kurulu.
12m2 bir oda,2m2 banyo ve 6m2 verandadan oluşuyor.

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön