View Single Post
Eski 04-12-2013, 09:29   #45
merdefe
/

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Sifonun Kesilmesi Hakkında.

Alıntı:
Ben dağıtımda 16mm damla boru kullanıyorum, o nedenle küçük çek-valf bana yetiyor. Sayın MerdEfe'nin hortum neredeyse iki pus gibi görünüyor. O da deve-boynu dediği, hortumu depodan daha yukarı çıkarıp oraya bir kapling koymuş. Hava almasını anlarım da, normal pompalama sırasında delik nasıl kapanmış ben de tam anlamadım. Orada klape gibi bir şey olmalı ki, pompa basınca kapansın, pompa kesilince yer çekimi ile aşağı düşsün ve de hava alsın. Belki kendisi biraz daha detay verir.
Sayın Sulukök detayı siz vermişsiniz. benim "kaplin" dediğim aslında sizin söylediğiniz klape. ve klapenin kafası yukarı bakıyor. Boru içinde su, motor gücü ile geçmeye başlayınca klapenin ağzı basınç ile kapanıyor ve sulama kesilince yer çekimi kuvveti ile ağzı açılıyor ve hava yapıyor sifonu kesiyor. Şimdi ben ilk bunu denediğimde motor ilk su verdiğinde klapenin ağzı bir anda kapanmadığından gayet güzel bir su aktı etraf gölcük oldu. Sonra klapeyi söktün bir ip yardımı ile orada çek valf görevi gören ağız açıklığını bağlayarak aza indirim yani kıstım. Şimdi her motor çalıştığında sadece 5 6 damla gibi bir su akıyor ki benim için harika klapenin kafasına da bir tülbent bağladım açık zamanlarda toz vs kaçmasın diye ( çünkü filtre klapeden önce ) Durum bundan ibaret. Sizin dediğiniz o nefes alma sesi ; harika insan duyunca mutlu oluyor ( çünkü sifonu kesen ses bu ses ) Saygılarımla. Açıklyamadığım eksik kalan yer varsa parmaklarımın yazdığı sürece açıklmaya çalışırım .Bu arada boru çapım 50 mm veya dn 40 olarak geçiyor. parmak hesabıyla pek aram yok ama bir bucuk parmak boru olması lazım.

merdefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön