View Single Post
Eski 25-06-2007, 14:37   #100
agartha
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-02-2007
Herkese merhaba,
Balkonumda yetiştirdiğim sebze fidanlarımın bazılarının yapraklarında puantiye gibi başlayan sonra da sedef gibi parlak lekeler oluşturan bir şeyle karşılaşınca amatör olduğum içinde ne olduğunu pek anlayamamıştım. Sorduğum bir kaç kişi olur böyle şeyler sonra geçer deyince hemen müdahele etmedim ancak içime sinmediğinden kontrole devam ettim nitekim başka yapraklara da yayıldı. Yapraklar sararıp kuruyup dökülüyordu. Altına üstüne bakıp duruyordum yaprağın ama bir şey göremiyordum ancak bir kaç gün önce incelerken bir şey kıpırdadı salatalık yaprağımın altında. Mini minnacık, neredeyse gözle görülmesi imkansız bir şey. Bir de yeşil olunca hiç göremedim demek. Yaprakların fotoğrafını çekip koymayı istesem de şu anda makinem olmadığı için yapamadım. Hangi tarif olacağını tahmin ederek böcekler için olan karışımı yapıp sıktım. Yani arap sabunu-sarımsak-yağ karışımını. Bazı yapraklarda sanki yanma yapıp hafif uçlarda bir kuruma yapsa da sanki şimdilik her şey yolunda gibi Bilgi için teşekkürler...
Forumu inceleren mantar türü hastalıklar için süt-su karışımını buldum. Sormak istediğim şey şu: Böcekler için hazırlanan karışımdan ne kadar sonra kullanmalıyım mantar için olan karışımı? Ya da bana önerebileceğiniz mantar karışımı nedir?
Cevaplar için şimdiden teşekkür ediyorum.

Düzenleyen agartha : 26-06-2007 saat 00:00 Neden: Cümle düşüklüğünü düzeltme
agartha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön