View Single Post
Eski 08-11-2013, 00:14   #12
İsmail Karagülle
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Sayın arkadaşlar tabii ödüm koptu .
Biz daha temiz bir üretim olduğu kanaatinde olduğumuz için topraksız tarıma ilgi duyduk .

Üstelik bu durumdan zarar gördükten sonra , iki ağabeyim kansere yakalandı . Birini kaybettik diğeri hala mücadele ediyor.

Ve kanserin nedeni hala bilinemiyor. Sadece istatistiklere göre karar veriliyor. Ve akla gelen her olasılık kanser nedeni olarak gösteriliyor.

Biz toprakta yetiştirilen bitkiler için kullanılan ilaçların bu konuda suçlandığını düşünüp toraksız tarım buna da çare olabilir mi ? Diye düşünürken ve bu konuda oturduğumuz yerde değil Kentten köye göç ederek ve emek zaman harcayarak bu konuda çabalarken bir de baktım , biz boşuna uğraşıyormuşuz topraksız da kanser yapıyormuş. hatta insanın dna sını bile bozuyormuş diye okuyunca bunca umut ve emekle uğraştığımız topraksız tarımın Adeta çöp bir düşünce olduğunu sizlerden dinliyoruz.

Toprakta tarım yapılırken bitkinin topraktan alacağı nitrat miktarı çok da belirlenemezken ,

Topraksız tarımda bitkinin ne kadar nitrat alacağı bizim tarafımızdan belirleniyor.

Üstelik ot ve böcek için ilaçta kullanılmıyor.

Bunu böyle bilirken , fikirlerini önemsediğim arkadaşlardan gelen tersine yorum ve yazı Ödümü koparmaz da ne yapar.

Ne kadar zamandır bu işle uğraştığıma dair soru vardı .

Konuya ilgimin 2000 yılından önce başladı . Önceleri sadece okuyordum . Araştırıyordum . 2000 yılında balkonda denemeye başladım .

Son bir yıldır da Köyümde bir sera yaparak topraksız ve toprakta ikisini de birlikte sıfır ilaç prensibi ile yapmaya çalışıyorum . Ve öğrenmeye devam ediyorum .

Ama öğrenecek daha çok şey olduğunu biliyorum .

Bilgilerimiz, yanıldıklarımıza yetecek seviyede değil. Ben farkındayım . Herkesin de farkında olmasını diliyor ve tavsiye ediyorum . Zira ben artık oldum, biliyorum dedikten sonra esas tehlikeler ve yanlış yapmalar başlıyor.

Bütün arkadaşlara başarılar diliyorum .

Sağlıcakla kalmanızı temenni ediyorum .

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön