View Single Post
Eski 29-10-2013, 14:45   #5
hector34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2011
merhabalar herkese.benim birkaç sorum olacak.cevaplarsanız sevinirim.
doğu karadenizde bir bahçemiz var denize mesafesi 1 km kadar..bizim burada çok tatlı olmasa da kivi ve mandalina da olabiliyor.çoğunluğunu fındık ağaçları oluşturuyor.

şimdi ben bu yakın zamanda bahçemize bazı ağaçlar dikmek istiyorum ama kısa sürede meyve almak istiyorum,ayrıca çok uzamamasını istiyorum..bunun için 5 yaşında tüplü fidanlar var ve yılın her mevsimi dikilebiliyormuş.uzamaması için de bodur ağaç düşünüyorum.

bizim orada meyveler neredeyse tamamen ekşimtrak özellikte.yalnız ilginçtir ki önceden 5 tane birbirinden farklı armut ağacımız vardı ve hepsi de tatlıydı.bunun nedenini bilemiyorum ama yine böyle tatlı armut verecek bodur armut ağacı bulabir miyim diye araştırıyorum.bizim oranın toprağına ve iklimine uygun hangileri vardır acaba?

ayrıca vişne,limon,karadut,böğürtlen,ahududu ve çeşitli üzümler dikmek istiyorum, ama bizim oraya uygun ve kısa sürede meyve alabileceğim çeşitler var mıdır, varsa nelerdir sizlere sormak istedim.
bir de bu yaşlı fidanlar dikilirken de yanında destek sırığı olması gerekiyor mu acaba?
teşekkürler.

hector34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön