View Single Post
Eski 24-10-2013, 21:32   #53
İsmail Karagülle
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Topraksız tarıma başlamak için yaklaşık 3-4 senedir okuyorum izliyorum . Küçük balkon denemeleri yapıyor ve tam öğrenmeye başladığımı sanarken bakıyorum aslında pek de bir şey öğrenememişim .

Sonra pratiklerimi azıcık daha büyük bir alanda tatbik etmek için binbir zorlukla şehirden köye geldim .

Köyde toğraksız tarımı hem öğrenmek hem de pratiğini yapabilmek için bir sera ve bir kulube yaptım . Hem de 63 sene Şehirde ( istanbul'da ) yaşayan bir insan olarak köy hayatına adepte olmaya çalıştım .

Domatesi biberi hıyarı çileği tabakta görmüş biri olarak başladım .

Bir çok olumsuzluklarla karşılaştım .

Ama her seferinde ben neyi eksik yaptım ?

Neyi yanlış öğrendim ?

Diye düşündüm .

Ama asla ben beceremiyorum demedim .

Asla topraksız tarımı ben beceremedim , o halde topraksız tarım imkansızdır demedim . Vazgeçeyim veya kimseye vazgeçin demedim .

Zira çok iyi biliyorum ki insan nüfusu artarken topraklar artmıyor. Ve geleceğin tarımı topraksız tarım.

Topraksız tarımı halledemeyen ülkeler sıkıntıya düşecek matematik hesap bunu gösteriyor.

Zor olabilir , çok sermaye isteyebilir .
Oldukça fazla bilgi isteyebilir .

O zaman bizim yapmamız gereken ,

Zor olanı başarmak , sermayeyi bulmak ,

Bilgiye ulaşmak ve doğru bilgiyi pratik yaparak kendimizi test etmek ,

Ve topraksız tarıma gönül vermişsek bu işi başarmaktır.

Ben karşılaştığım zorluklar için hiçbir zaman başkalarını suçlamadan , topraksız tarım bela bir iş demeden , başarısızlıklarla kaşılaşıldığında havlu atmadan , azimle bu işi öğrenerek yapıldığında Mutlaka başarılacağına inanıyorum . Ve mutlaka başarılmalı .

Ama hedef bu işten, hemen başlayıp para kazanmak ise işte o zaman bu acelecilik için gereken sermaye ve uzman kişilerin profesyonel yardımı şart olur.

Kendim her şeyi yaparım derseniz , her öğrenme aşamasında yanlışlar yapmanız kaçınılmazdır.
Ben işte bu yolu tercih ettim . Tabii hatalar yapmam da kaçınılmazdır.

Şimdilerde çileklerim yavaş yavaş yüz güldürmeye başladı .

Yılmak yok yola devam.

Bu yazıyı zevkle okuduğum bu başlıkta topraksız tarıma aman ha bulaşmayın anlamına gelecek bir yılgınlık belirtisi görünce arkadaşımızı sakın yılma öğrenmeye ve üretmeye devam edelim moduna teşvik için yazdım .

Uzun yazmamı mazur görün. Topraksız tarım diyince azıcık hassas oldum galiba .

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön