View Single Post
Eski 03-10-2013, 00:09   #136
abrakadabra
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-03-2008
ellerinize sağlık

1 hafta kadar önce pazardan danelenmiş üzüm aldım. ekonomik oldu ama beyaz ve çekirdeksiz izmir üzümü diye hayıflanıyordum. sirke yapmayı kafaya koyduğumdan dolayı önce tarifini bulmam lazım dedim. tarifine bakmadan 1 hafta yıkanıp temizlenmiş şekilde ağzı kapalı bidonda bekledi şeffaflaştılar ama hareket yok...
şimdi baştan sona hepsini okuduğum bilgilerden şu sonuca vardım.
önce alkol oluşması için havasız ortamda bekletilmesi gerekiyor. yani kapalı olarak durması doğru. bu şekilde keskinliği artacak.
ama üzümleri ezmediğim için uzun süreceğini anlıyorum. sıcaklık yüksek ve loş olacak bunuda bilmeden yapmış durumdayım.
rengini biraz kırmızı istediğimden birazda siyah üzüm katmayı düşünüyorum. kapalı ve havasız şekilde şaraplaştıracağım.
dertlenip şarap yapmayı becerdiğim halde içmezsem 4 hafta kadarfermantasyon yani mayalanma devam edecek. ben bu suyu süzüp ekmek şeker ve nohut ekleyerek birazda tuz katkısıyla sirkeleşme bölümüne geçeceğim. bu bölüm hava alması gerekiyor.
bakteriler havasız ortamda alkol havalı ortamda ise alkolü sirkeye çevirecek. bu süreç üstte kalın ana tabir edilen bakteri tabakası oluşuncaya kadar devam edecek. sıcaklık ve bu sefer loş ortamda( loş kısmından emin olamadım. güneşte bekletilecek kısmı kafamı karıştırdı.)
en son gaz çıkarmayı kestiği ve bakteri faaliyetlerinin sonlanmaya başladığı aşamada üstteki ana denilen mayayı alacağım. ve limon tuzu atıp şişelere dolduracağım. limon tuzunun amacı bakteri faaliyetini durdurmasından kaynaklanıyor. çünki koruyucu madde olarak kullanılan sitrik asitin öbür adı limon tuzudur. tabi aromayı bozmaması için az kullanacağım. belki kaşık ucuyla.
sorular şunlar :
üzümleri hırpalamadan atmak hatamıydı?
üzerine sonradan siyah üzüm katmak işi bozarmı?
ve en önemlisi ana denen maya tabakası nasıl muhafaza edilir?
öldürmeden yoğurt gibi sonraki sirke yapımlarımızda daha kaliteli ve hızlı sonuç için bunu öğrenmem şart.
komşunun bahçesinde elma ağacının altında tenezzül edip toplamadığı çürük kurtlu elmalar ilaçsız ve doğal.
onları hırhızlasak elma kıymete binermi?
o elmaları toplayıp çürüklerini kesip temizleyerekmi temizlemeden mi bir kaba doldurmalıyım?
ne yaparsam yapayım önce şaraplaştırma aşaması yanı ağzı kapalı ortamda bekletmem en doğrusumu ? hatamı ediyorum?
kavga edecek birini bulup hır çıkarınca hakkaten sirke güzel ve keskinmi olur?
keskin olunca kavga çıkardığım kişi ile arayı düzeltebilecek kapasitede bir sirke elde edebilirmiyim? elde edemezsem bilgiyi sunan arkadaşı dava etmelimiyim?
hayat memat meselesi.
kırkımdan sonra sirke üretmeye merak saldım sayenizde. hemde burada eski üye olup geç farketmekten utandığımı söyleyeyim peşinen. arzederim. saygılarımla.

abrakadabra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön