View Single Post
Eski 27-08-2013, 11:43   #123
44baba
Ağaçsever

44baba's Avatar

Giriş Tarihi: 18-07-2013
antep fıstığı yer değişimi

şu an 1050 rakımda yaklaşık 4 yıl önce tüplü olarak diktiğim 20 adet antep fıstığından tutan 15 tanesini geçen yıl haziranda sürgün göz aşısıyla aşılattım.ağaçların gelişimi yavaşta olsa iyi.
10 dönümlük bir arazim vardı bir hevesle burayı meyve bahçesi yapmaya karar verdim daha önce buranın yaklaşık 2 dönümü kaysı idi kalan yerlere çeşitli meyve ağaçları diktim.bahçenin %70'i badem bunun yanında antep fıstığı,ceviz.kiraz.dut,armut gibi ağaçlarda var.hepsindende meyve almaya başladım.ancak bilinçsizce oluşturduğum bu bahçede bazı sorunlar başladı.sadece bu yıl 8 adet badem ağacım kurudu.ziraatçılar badem kurumasının fazla sulamadan kaynaklandığını söylediler.bende bahçeyi ikiye böldüm 2 adet motorpomp kurdum biriyle bademleri diğeriylede bahçenin alt kısmını yani antep fıstığının ve sebze yetiştirdiğim yeri sulamaya başladım.ancak sorun bitmedi fazla su istemeyen antep fıstıkları çok sulanan yerde çok su isteyen kiraz ağaçları az sulanan yerde kaldı.
benim sizlerden öğrenmek istediğim EKİM KASIM aylarında bu ağaçları yer değiştirsem olurmu.bu ağaçlara çok emek verdim kaybetmek istemiyorum.bu konuda bilgisi olan arkadaşların önerilerini merakla bekliyorum.vereceğiniz bilgiler için teşekkürler.

44baba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön