View Single Post
Eski 19-08-2013, 20:44   #237
orkide01
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-05-2013
chandler tozlayıcısı

sayın chandler
sizin şu anda altay ceviz çeşiti ile ilgili görüşlerinizi eleştirilerinizi anlıyoruz.Ben kısaca bu konuyla ilgili bir tesbitte bulundum onu arz etmek istiyorum.Siz gittinizmi bilmiyorum ama ben gittim.Hakikaten sizde görmüş olsanız etkilenirdiniz.Bir araştırmacı gözüyle ben çok etkilendim zaten yayınladıkları videolarda verim tüm açıklığıyla bu ortadadır.****** yüzlerce ağacın içinden en verimli olan 8-10 ağacı seçip yayınlayıpta diğerlerini verimsiz olduğu için üstündeki çiçeklerini koparıp biz bunların daha iyi gelişmelerini sağlamak için yaptık demeleri doğru ise.Orada 3 çeşit ceviz var birisiyle ilgili yorumunuz doğru olabilir(meyvenin küçük olması)ama 2 çeşit daha var.Yaklaşık bir ay içinde bu 3 çeşit hakkındaki bir çok soru cevap bulacaktır.Çünki hasat tarihi yaklaştı verim konusu hakkında hiç bir şüphe yok verimli ağaç başına kaç kg olur bilemem ama meyve kalitesi görüntü ve laboratuar tetkik sonucu mutlaka açıklanması gerekmektedir.bu sonuçlar açıklanmadığı taktirde bu ceviz ile ilgili düşünceler tamamen olumsuz olur.
Sizi tanımıyorum ama çokta önemli değil aktif olarak ceviz ile iç içe olduğunuzu var sayarak kamu oyunun aydınlatılması gereken bir husus var chandlerin gerçek tozlayıcısı hangisidir?siz bahçelerinizde hangisini kullandınız?bütün fidancılar malumunuz franguette yi tozlayıcı olarak vermektedir.Franguette çeşitinin 7. yıldan sonra erkek çiçek çıkardığı için tozlama sorunu oluşmaktadır . chandler ceviz ekipte busorun ile karşı karşıya kalanlara ne önerirsiniz.yoksa ilk7 yıl boşmu geçecek.ben iki gün önce 10 yıllık chandler ceviz bahçesini gezdim üstünde iki veya üç kg ağaç başına ancak ceviz çıkar.sonuçta baktımki tozlayıcıları yok.buda demektirki şimdi ekilen ve önceden ekilenler dahil koca koca ilk yılları verimsiz geçen ceviz bahçeleri.Belki chandler kısmen kendine verimli olduğu için tek tük ceviz verecektir ama o zaman bizim yerli cevizlerden farkı ne olacaktır.bu konuyla ilgili sizden öneri beklemekteyiz.Saygılarımla.

orkide01 Çevrimdışı   Başa Dön